מודעות המיועדות לאוכלוסיה הפלסטינית הופצו ברחבי העיר חברון לפיהן בכוונת צה"ל לפתוח את ציר ציון לתנועת ערבים בקרוב.

בישוב היהודי בחברון חששו כי פתיחת הציר תתבצע הלילה והזהירו כי פתיחת הציר תגרום לשפיכת דם יהודי במקום. בצה"ל מדגישים כי הציר לא יפתח הלילה וכי פתיחת הציר תלווה בהודעה רשמית.

ביישוב היהודי בחברון מציינים כי ההחלטה על פתיחת הציר כבר התקבלה בפיקוד מרכז וככל הנראה הציר ייפתח לפני חג הפסח.

בתגובה לידיעות על פתיחת הציר אמר פעיל הימין ברוך מרזל כי "האחריות לכל טיפת דם יהודית שתישפך במקום תהיה על כתפו של שר הביטחון ושל קצינים בפיקוד המרכז, שכפי הנראה, מבחינתם דם מתנחלים הוא הפקר".

פעיל הימין איתמר בן גביר אמר לערוץ 7 כי התנהגות הגורמים האחראים על ההחלטה בפיקוד מרכז אינה ברורה, "ברור שפתיחת הציר תוביל לשפיכת דם, השאלה רק מתי", הוא מדגיש, "אין הצדקה או כורח כלשהו לפתיחת הציר. גורמים בפיקוד מרכז מרשים לעצמם לעשות דבר שברור לכולם שהוא סכנה ביטחונית אדירה".

בן גביר מסביר כי ההסבר להחלטה על פי פיקוד מרכז הוא התנהגותם 'היפה' של הערבים בחברון בזמן מבצע 'עופרת יצוקה'. הוא מבהיר כי אין זה מדויק וכי בתקופה האחרונה חלה עליה במספר מקרי זריקות האבנים ובקבוקי התבערה בחברון.

"אין הצדקה לכך שב-3% מהשטח בחברון שכרגע שייך ליהודים תתאפשר תנועה חופשית להמוני ערבים כשאין אפשרת לבדוק את אותם המונים", הוא אומר ומציין כי באותו ציר מרכזי המוביל למערת המכפלה יווצרו פקקי תנועה בנוסף לסכנה הביטחונית האדירה שבפתיחת הציר.

לסיום הוא אומר, "אנו מתכוונים למחות נגד פתיחת הציר ואנו דורשים ממפלגות כמו ש"ס, הבית היהודי, ישראל וביתנו וח"כים מהליכוד שנבחרו באג'נדה ברורה להתחיל להתעורר ולומר אמירה ברורה נגד פתיחת הציר".

לדבריו, "אם פתיחת הציר היא סימן לבאות, אז נראה שנתניהו יקח את ישראל שמאלה ונחזור לתקופות שהיו פיגועים רבים, נקווה שזה לא יקרה בהכשר של מפלגות שמכנות עצמן ימין".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל נערך לפתיחת ציר ציון. העיתוי והמועד ייקבע על פי הערכת מצב. בימים האחרונים החל המנהל האזרחי לפנות לאוכלוסיה הפלסטינית במרחב הציר, על מנת להתחיל תהליך של הנפקת אישורים מיוחדים לטובת תנועה על הציר". עוד נמסר כי בניגוד לדיווחים שונים ציר ציון לא ייפתח הלילה.

ציר ציון מוביל מרמת ממרא עד בית הדסה. הציר עובר במקומות רבים החשובים מבחינה ביטחונית. הציר עובר דרך צומת לפיד – בה נרצחו ע"י מחבלים ערבים מרדכי לפיד הי"ד, שלום לפיד הי"ד, יחזקאל מועלם הי"ד, הציר עובר גם דרך אנדרטת שרית פריגל הי"ד, ובסמוך לביה"כ "חזון דוד" מקום הרצחו של דוד כהן הי"ד.

הציר ממשיך דרך בית השלום, הצופה על ציר המתפללים  עליו נרצחו 12 הלוחמים בקרב עם מחבלים ערבים, ממשיך ל"סיבוב 160", בו נרצחו 3 חיילים, משם לצומת "בית המרקחת" – ששם נפצע קשה אברהם זרביב ונרצח יצחק שלמה שפירא הי"ד. הציר ממשיך לכיכר גרוס שם נרצחו הזוג דינה וגדי לוי הי"ד עד בית הדסה שם נרצחו 6 מתפללים שבאו לחזק את הנשים שנכנסו לבית הדסה בזמנו.

כתבות נוספות בנושא:

קריית ארבע: שמני מתעלם מאזהרותינו

חברון: איבדנו על ציר זה מספיק חברים

"פתיחת ציר ציון בחברון - מחדל ביטחוני"