טקס מיוחד התקיים הבוקר, לכבוד נכדו של יו"ר קק"ל הראשון, ג'ון קרמנצקי, אשר הביא עימו פריטים היסטוריים נדירים מעיזבונו הפרטי של סבו,יו"ר קק"ל הראשון ומי שייסד את רעיון הקופסה הכחולה, יונה קרמניצקי.

בין הפריטים בולטת במיוחד קופסת קק"ל מיוחדת ונדירה, אשר לפי הערכתו של פרופ' שאול לדני, חוקר תולדות הקופסה של קק"ל, יוצרה בין השנים 1910-1913 בסדרה מיוחדת ומוגבלת שהוענקה לתורמים ונדבנים גדולים. הקופסה עשויה מברונזה עוצבה בתחילת המאה הקודמת, על ידי האמן היהודי גרמני, ליאופולד פליישהקר (Leopold Fleischhacker) (1882-1955), בסגנון ארט נובו, בעלת מבנה מתומן, במרכזה  מגן דוד, על תקרת הקופסה מוטיבים עגולים וספירליים. ועליה נכתב בגרמנית 'JUDISCHER NATIONAL FOND'  ובתרגום לעברית- קרן קימת לישראל. על פי הערכת בית המכירות סותביס, שוויה הכספי של הקופסה, שזוהתה כפריט יודאיקה מיוחד במינו, הוא למעלה מ-8,000 $ הקופסה הנדירה הוענקה על ידי ג'ון קרמנצקי כמתנה לקרן קימת לישראל ותישמר בכספת מיוחדת לאור חשיבותה ההיסטורית.

קופסת קק"ל מהמאה הקודמת

אפי שטנצלר יו"ר קק"ל פנה בדבריו אל ג'ון קרמצקי ואמר" סבך היה הראשון לאמץ את רעיון הקופסה הכחולה ובולי קק"ל והם שחיברו בין עם ישראל ואדמות הארץ".

עוד נחשפו במהלך הטקס פריטים נוספים בעלי ערך היסטורי ורגשי, ביניהם תעודות רישום מקוריות בספר הזהב של קק"ל החתומות בכתב ידם של: בנימין זאב הרצל, חוזה המדינה, מנחם אוסישקין, מראשי התנועה הציונית ויו"ר קק"ל הרביעי, ואוטו וורבורג, נשיא ההסתדרות הציונית, תמונות פורטרט של אימו ואשתו של הרצל עם הקדשה אישית בכתב ידן ליו"ר קק"ל הראשון, יונה קרמנצקי.