בספרו החדש 'רק לא מלחמת אחים' מגולל העיתונאי, הפובליציסט והסופר חגי סגל את סיפור רציחתו, ככל הנראה בידי אנשי ההגנה, של דודו, ידידיה סגל, לוחם האצ"ל, הילד הראשון שנולד על הכרמל בראשית המאה הקודמת. זאת בניגוד לגרסה הרשמית עליה הקפידו ראשי ההגנה ולפיה פורעים ערבים הם שהרגו אותו לאחר שנמלט מידיהם.

בשיחה עם ערוץ 7 מספר סגל על מלאכת איסוף הנתונים המחקרית שהובילה בתום כמעט עשרים שנה להוצאת הספר בימים אלה בהוצאת שילה-ברכץ בית אל ו'מקור ראשון'

הספר החדש "רק לא מלחמת אחים"

"המשפחה שלי, סבי, סבתי ואבי, עצרו כמעט בכוח רצון לנקום את המוות הזה מה שיכול היה להצית מלחמת דמים", מספר סגל את העיקרון המנחה את ספרו.

באשר לאחריות שגילה לאורך השנים הימין ומאמציו להימנע ממלחמת אחים בעוד נציגי השמאל ביצעו מעשים חמורים כלפי אחיהם, אומר סגל כי אמנם מעשי הימין אינם חמורים כמעשי השמאל אבל אין לשכוח שגם הימין אינו נקי מפגיעה באחים, החל מימי טרום המדינה.

בדבריו מזכיר סגל את פרשת אלטלנה בה הוכיח מנחם בגין אחריות ומנע בגופו את תגובת אנשיו לירי עליהם ובכך מנע מלחמת אחים. "בן גוריון רצה לחסל את בגין והיום יש כמעט קונצנזוס על כך שבגין הוא שהיה בסדר בפרשה הזו", מזכיר סגל הסבור כי גם אם יחלפו עשרות שנים עד לבירור צדקת המבליג והמגלה אחריות הרי שדין ההיסטוריה לבוא. הוא מזכיר גם את דבריו של בגין על הצורך לנהוג אחרת מהמחנה האחר שכן אין ברירה בידי העם אלא לגלות אחריות בצמתים מכריעים כאלה של ההיסטוריה.

בספרו מספר סגל על זריקות הדיבוב שהוזרקו לדודו המנוח ידידיה וללוחמי אצ"ל ולח"י נוספים שנלכדו על ידי אנשי ההגנה. הוא מוסיף ומספר שאביו היה ככל הנראה הראשון שחשף את השימוש בזריקות עינוי אלה. "זה משהו שהיו מזריקים לאדם והוא היה מתחיל לזמר. אלה היו זריקות מסוכנות מאוד. יצא לי לדבר עם מישהו שחווה את הזריקות הללו. הוא סיפר שדיבר עם הרופא שהזריק את הזריקות הללו והוא אמר לו שאמרו לו שיעשו שימוש בזריקות הללו רק נגד האויב ולא נגד יהודים".

למלאכת איסוף העדויות אודות אותה פרשה יצא סגל בשלב מעט מאוחר מדי. הוא האמין שהשנים שחלפו יקלו על הנוגעים לפרשה לדבר, להודות, לחשוף ואולי אף להתנצל, אך גילה שפני הדברים אחרים לחלוטין והנוגעים לפרשה מסרבים לדבר, וחמור מכך, הם אף שוכחים וחלקם אף הולך לעולמם.

לטעמו של סגל מאבקי הימין והשמאל דהיום נזרעו כבר בימים אלה של טרום מדינה במחצית הקודמת של המאה שעברה. הוא מציין שבויכוחים של השנים האחרונות מצא התאמה עניינית ואפילו מילולית לויכוחי עבר עוד מתקופת מאבק השילומים בשנות החמישים. הוא מציין כי להערכתו רבים מהמתווכחים היום כלל אינם מודעים לנקיטתם לכך שהם נוקטים באותם מונחים ואותם מטבעות לשון שהובילו את ויכוחי הימים ההם. ההיסטוריה חוזרת.