תוצאות מחקר שנערך ב"מאיו קליניק" קובעות כי בדיקה ע"י מערכת ה-EndoPAT של איתמר מדיקל, שהינה בדיקת אצבע פשוטה ולא-פולשנית, מנבאת ברמת דיוק גבוהה אירועים קרדיו-וסקולרים עתידיים, כגון התקף לב או שבץ, מעבר למדדי הסיכון הקיימים כיום.

תוצאות המחקר הוצגו ב-31 במרץ 2009 בכנס הקרדיולוגי האמריקאי השנתי - American College of Cardiology (ACC) שנערך באורלנדו, פלורידה. ארבעים ותשעה אחוזים מהנבדקים במחקר, שזוהו בבדיקת ה–EndoPAT כבעלי תפקוד אנדותל לקוי, פיתחו במהלך שבע השנים שלאחר הבדיקה אירוע לבבי משמעותי.

המחקר בוצע במשותף ב"מאיו קליניק" וב-Tufts - New England Medical Center  בבוסטון ועקב אחר 270 נבדקים ב- EndoPAT בין הגילאים 42 עד 66 במהלך כשבע שנים. נבדקים אלו אובחנו כבעלי רמת סיכון נמוכה עד בינונית לאירועים לבביים בהסתמך על מדד גורמי הסיכון המשולב *Framingham Risk Score. חלק מגורמי הסיכון שלהם כללו לחץ דם גבוה, רמת כולסטרול גבוהה, השמנת יתר והיסטוריה משפחתית של מחלות לב.

הבדיקה בוצעה ע"י מכשיר ה-EndoPAT של איתמר מדיקל, המודד את תפקוד תאי האנדותל - הציפוי הפנימי של כלי הדם - על-ידי מדידת שינויים זעירים בזרימת הדם בעזרת חיישן דמוי אצבעון המורכב על אצבע הנבדק. האנדותל הינה שכבה מאד פעילה המווסתת בין השאר את זרימת הדם. מחקרים מוכיחים שתפקוד לקוי של האנדותל גורם להתפתחות טרשת עורקים, הידועה כגורם הראשי להתקפי לב ולשבץ מוחי.

מדד זה הינו מדד שכיח המשמש ככלי ניבוי למוות מאירוע לבבי, אשר פותח ע"י ה -Framingham Heart Study , המחקר החשוב ביותר והוותיק ביותר לתחלואת לב שהחל ב-1948 ונמשך עד עצם היום הזה, אשר גם הוא משתמש מזה כ-שש שנים במערכת ה-EndoPAT של איתמר מדיקל.

לדברי ד"ר לרמן, קרדיולוג ב"מאיו קליניק" והחוקר הבכיר במחקר זה, "ה-EndoPAT מהווה פריצת דרך שכן בעבר לא הייתה קיימת בדיקה פשוטה לאבחון תפקוד האנדותל. הבדיקה הנוכחית מצליחה לאבחן תפקוד אנדותל לקוי – מצב שעלול לגרום לטרשת עורקים ולהוביל לאירוע לב משמעותי ולבעיות בריאותיות אחרות".

עוד הוסיף ד"ר לרמן, "תוצאות המחקר חשובות כי הן מראות את יכולת הניבוי של ה-EndoPAT מעבר למדד ה-Framingham Risk Score, מעתה ניתן יהיה להשתמש בבדיקת ה-EndoPAT כמכשיר עצמאי להערכת רמת הסיכון של הנבדקים ובכך להשפיע על אופן הטיפול התרופתי הניתן להם על מנת למנוע התקף לב או שבץ עתידי".

ד"ר דב רובין, מנכ"ל ונשיא איתמר מדיקל ציין: "המחקר פורץ הדרך נותן משנה תוקף לחשיבות הבדיקה הקלינית באמצעות מערכת ה-EndoPAT וביכולתה המובהקת לנבא התהוות מחלת לב כלילית שנים קודם להתפרצותה - יכולת שלא קיימת ברוב מערכות האבחון הקיימות כיום - ולאפשר בכך התערבות רפואית בשלבים הראשוניים ביותר של מחלת הלב, כאשר היא עדיין במצב הפיך".

הצעות, הערות, פניות ושאלות ניתן לשלוח לדואר [email protected]