אושר פה אחד: שושני מנכ"ל משרד החינוך

למרות ביקורת חריפה מימין אישרה הממשלה פה אחד את מינויו של פרופ' שמשון שושני לתפקיד מנכ"ל משרד החינוך.

אורנית עצר , כ"ו בניסן תשס"ט

הממשלה אישרה בישיבתה השבועית את מינויו של פרופ' שמשון שושני לתפקיד מנכ"ל משרד החינוך.

שר החינוך, גדעון סער, אמר לאחר האישור כי "זהו המינוי של האדם המקצועי ביותר והמנוסה ביותר, החלטתו להיעתר לפנייתי ולחזור לתפקיד מנכ"ל משרד החינוך לכהונה שלישית היא החלטה ציונית נטו".

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, אמר בישיבת הממשלה, כי החלטת שר החינוך למנות את ד"ר שושני היא החלטה מבריקה ומצוינת. ראש הממשלה סיפר עוד, כי כאשר החל לקיים דיונים בנושא החינוך, ד"ר שושני היה הראשון אליו פנה להתייעץ עימו.

כאן המקום להזכיר כי החלטת השר סער למנות את שושני לתפקיד לוותה בביקורת לא מעטה מקרב חוגי הימין בישראל.

במאמר פובלציסטי שפרסם העיתונאי חגי סגל בידיעות אחרונות תקף גם הוא את המינוי וכתב כי מינוי זה מנוגד להבטחות המהפכה החינוכית של השר סער. זאת בשל עברו של שושני כמנכ"ל תחת כהונת שלושה שרי חינוך מהעבודה וממרץ. "הזדקקותו לשירותי שושני משדרת עליבות גדולה וחוסר ביטחון. הוא בעצם מודה שבכל מרחבי הימין אין מנכ"ל משרד חינוך מתוצרת עצמית", כותב סגל.

ביקורת זו מצטרפת למכתב החריף ששיגר עו"ד אביעד ויסולי לשר סער בשם המטה למען ארץ ישראל ובו דרש לבטל את מינויו של שמשון שושני למנכ"ל משרד החינוך. במטה טענו כי המינוי הוא מינוי פוליטי.

לטענת ויסולי, "מינויו של שושני למשרת מנכ"ל משרד החינוך הינו בלתי סביר, בלתי חוקי, מפלה,  בלתי שיוויוני ופסול מטעמי מינויים פוליטיים". הוא מסביר כי מדובר במורה ומנהל ותיק שלימד בפעם האחרונה כיתה של תלמידים לפני כ- 40 שנה וניהל בית ספר בפעם האחרונה בשנת 1971.  "למעלה מ - 15 שנה עברו מאז הוא עזב את משרד החינוך לגמרי", מדגיש עו"ד ויסולי.

עו"ד ויסולי טען כי ניתן להסביר את המינוי התמוה והפסול של מר שושני לא בכישוריו הבעייתיים אלא בקשריו הפוליטיים-כלכליים עם בעלי הון. "שושני מונה למשרת מנהל "פרויקט תגלית" אשר מומן ברובו על ידי המיליארדר שלדון אדלסון ובמשך השנים הוא היה מאד מקורב אליו ואל תורמים נוספים שכמותו".

במכתבו לסער כתב ויסולי, "כידוע, מר אדלסון הוא הבעלים של העיתון "ישראל היום" שסייע רבות לבחירתך ולמינויך כשר החינוך.  ניתן לראות במינויו של מר שושני למנכ"ל משרד החינוך את השיקולים הפוליטיים שמטרתם הבעת תודה מצידך לתמיכתו של מר אדלסון בך, ורצונך לקרב אליך אדם בעל קשרים הדוקים עם תורמים "כבדים" בבחינת 'שלח לחמך על פני המים'".

"שיקולים אלה הינם שיקולים פסולים בתכלית למינוי כל אדם למשרה ציבורית, קל וחומר מנכ"ל משרד ממשלתי, קל וחומר בן בנו של קל וחומר מנכ"ל משרד החינוך אשר אמור להיות דמות חינוכית למופת עימה יזדהו ילדי ישראל", כותב עו"ד ויסולי.