'הגלובוס הירוק' יוענק לפעילי סביבה

ביום חמישי יוענקו אותות "הגלובוס הירוק" למצטיינים בפעילות למען הסביבה, מנגד יוענק 'גלובוס שחור' לחברה המרכזית למשקאות קלים שכשלה במחזור.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בניסן תשס"ט

ביום חמישי יוענקו אותות "הגלובוס הירוק" למצטיינים בפעילות למען הסביבה. אותות הגלובוס הירוק מוענקים על-ידי ארגוני הסביבה על מצוינות בפעילות למען הסביבה בממשל, במגזר העסקי ובחברה האזרחית. טקס הענקת אותות הגלובוס הירוק מתקיים זו השנה השישית ברציפות, בהובלת חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, בו חברים למעלה מ-100 ארגונים מכל רחבי הארץ.

לדברי עו"ד אלונה שפר (קארו), מנכ"לית חיים וסביבה, מגוון הזוכים באותות הגלובוס הירוק מעיד על התחזקותם של השיח הציבורי והפעילות הסביבתית בכל המגזרים. "ארגוני הסביבה מצפים שהממשלה תפנים את חשיבותו הציבורית של הנושא הסביבתי ותציב אותו במקום גבוה בסדרי העדיפויות שלה".

הזוכים באותות הם אנשים שהובילו תהליכים של שינוי למען הסביבה בפעילות ציבורית, עסקית או התנדבותית. השנה נוספה קטגוריה חדשה של חינוך סביבתי, מתוך הכרה בחשיבות הנושא ובקפיצת הדרך שנעשתה בשנים האחרונות במערכת החינוך בתחום הסביבתי. בטקס יוכרז גם אות "הגלובוס השחור" – ציון לגנאי לגורם שפגע באופן מיוחד בסביבה.

אותות הגלובוס הירוק יוענקו בטקס חגיגי שיתקיים בתל-אביב במסגרת אירועי "שעת כדור הארץ", במעמד השר להגנת הסביבה גלעד ארדן וראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי.

הזוכים ב"גלובוס הירוק" לשנת 2009 הם:

ארגון מקומי: עמותת אחל"ה – איכות חיים לתושבי השרון

עמותת אחל''ה הוקמה על ידי תושבים שראו את הסכנות הטמונות בתוכנית הבניה במתחם תע"ש השרון, השוכן בין הרצליה, רמת השרון, הוד השרון ורעננה, כתוצאה מזיהומים כבדים בקרקע ובמים ומחסור בשטחים ירוקים. כל הפעילות בעמותה, כולל של יושב הראש רוני רום, נעשית בהתנדבות.

בעזרת מומחים אבחנה העמותה פגמים חמורים בתכנית, ויצאה למאבק ציבורי ומשפטי. העמותה החתימה אלפי תושבים על עצומה נגד התכנית, וגייסה לעזרתה את ארגוני הסביבה הארציים, ח"כים, ראשי עיריות והתקשורת.

לעמותת אחל"ה הצטרפה עמותת אדם טבע ודין בעתירה שדרשה לקיים סקר קרקע וזיהומים כולל. בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה, והורה למדינה שלא לקדם את התכנית עד לאחר עריכת סקר קרקע מקיף למיפוי הזיהומים בשטחה, ולאחר שתתוקן לאור ממצאיו. העמותה גם דורשת לשמר את משאבי וערכי הטבע הייחודיים שבשטח.

המגזר העסקי: חברת מג'יק קרמיק יצרנית "חסכמים"

חברת מג'יק טכנולוגיות מפתחת ומייצרת למעלה מ-10 שנים את ה"חסכמים" – אביזרים איכותיים לחסכון במים לברזים וראשי מקלחת. החסכמים פועלים על עיקרון של ויסות מעברי המים בתוך החסכם לספיקות חסכוניות שנקבעו על-ידי רשות המים ואושרו ע"י מכון התקנים הישראלי. התקנת החסכמים מביאה לחסכון של כ-30%-70% מצריכת המים.

החברה שיווקה כרבע מיליון חסכמים בישראל בשנה האחרונה. במידה ובכל בית וברז בישראל היו מותקנים החסכמים, ניתן היה לחסוך כ-100 מיליון מ"ק לשנה.

מעבר להשגת החיסכון במים, התקנת החסכמים מביאה לצמצום בכמות השפכים המטופלים, ונחסכת גם האנרגיה הנדרשת לחימום המים העודפים. החברה פועלת גם להגברת המודעות לחיסכון במים בקרב הציבור הרחב ובמיוחד ילדי בתי הספר. כחלק מתפיסת עולם חברתית החסכמים מורכבים על-ידי אנשים עם צרכים מיוחדים.

עובד ציבור: ואלרי ברכיה, המשרד להגנת הסביבה

מזה יותר משלושים שנה עומדת ואלרי ברכיה בחזית הפעילות הסביבתית בישראל. מאז היותה חברה בצוות ההקמה של "השרות לשמירת הסביבה" במשרד הפנים באמצע שנות השבעים, ועד לתפקידה הנוכחי כסמנכ"לית בכירה למדיניות ותכנון במשרד להגנת הסביבה.

בנימוס וסבלנות שמגיעים מעולם אחר בנתה ואלרי את תחום התכנון הסביבתי בישראל, קבעה אמות מידה גבוהות יותר לדרישות הסביבתיות, למנגנוני ההגנה לשטחים הפתוחים, למדיניות סביבתית ולמחויבות הלאומית לערכי טבע ונוף. ואלרי הייתה חלוצה בקידום פיתוח בר קיימא כאסטרטגיה לאומית, הביאה לקבלת החלטת ממשלה בנושא, להקמת הוועדה הבינמישרדית לפיתוח בר קיימא ולקידום תקן בנייה ירוקה.

בכל שנות פעילותה ראתה ואלרי ברכיה בארגוני הסביבה מרכיב חשוב בתמונה הכוללת, והארגונים ראו בה בת-ברית לתפישותיהם בתוך הממשלה. ואלרי הייתה הראשונה שהזמינה את הארגונים כשותף שווה לשולחן הדיונים, ולא פעם המריצה ודחפה אותם לפעילות, למאבקים ולשיתופי פעולה.

פעיל סביבתי מתנדב: ארנון גורן ופרויקט "אגנים ירוקים"

ארנון גורן מקיבוץ מעברות הוא מהנדס מים וביוב בוגר הטכניון, שהתמחה בהקמת מתקני טיהור שפכים קטנים, השתלם באנגליה בטיהור מים ב"אגנים ירוקים" והקים מספר מתקנים מסוג זה ברחבי הארץ.

גורן פועל בהתנדבות לקידום תכנית להצלת מאגר מי התהום של גב ההר, הנמצא בסכנת זיהום עקב חדירת ביוב לא מטופל, שפוגע במקורות המים העיקריים של תושבי ישראל והרשות הפלשתינאית כאחד. בלב הפרויקט עומדת התפיסה של פתרון בעיה סביבתית באמצעות שיתוף פעולה בין תושבים החיים בשכנות. לפיילוט, נבחר הכפר הפלשתינאי אום א-ריחאן הנמצא מעל היישוב היהודי קציר בוואדי ערה. הפרויקט כולל 5 מתקנים ביתיים ואגן ירוק אחד המשותף לכולם, המפיקים קולחים ברמת איכות שלישונית גבוהה ביותר.

את הפרויקט מנהלת עמותתIPCRI  בשיתוף עם ידידי כדור הארץ, מרכז פרס לשלום ועמותות מקומיות. בימים אלה החלה בניית מערכת ביוב לכל הכפר באותה שיטה בתרומת ממשלת יפן.

אות הוקרה על תרומה מיוחדת לסביבה: דיים שירלי פורטר

דיים שירלי פורטר היא המקימה והרוח החיה מאחורי "קרן פורטר". מזה כחמש עשרה שנים פועלת הקרן לקידום נושאי הסביבה והמחקר האקדמי בישראל, ובתמיכה בארגוני הסביבה ובמאבקיהם, בעיקר סביב חופי תל אביב והרצליה והירקון. בשנת 1995 תרמה קרן פורטר להקמת המרכז האוניברסיטאי ללימודי סביבה באוניברסיטת תל-אביב, ובשנת 2000 תרמה להקמת בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר באוניברסיטה. היא חברה בחבר הנאמנים של אוניברסיטת ת"א ותומכת כיום בהקמת "הבניין הירוק" של ביה"ס ללימודי הסביבה.

במהלך כל שנות פעילותה הציבורית הדגישה דיים פורטר, לשעבר ראש העיר של ווסטמיניסטר בלונדון, את החשיבות שהיא רואה בטיפול בנושאים סביבתיים. תמיכתה בארגוני הסביבה מתבטאת לא רק באמצעות מענקים, אלא גם בתמיכה מקצועית ושיתוף ידע בין האוניברסיטה לארגונים דרך הקליניקה לצדק סביבתי, המרכז לקיימות מקומית ותכנית מתמחי פורטר.

"הגלובוס השחור"

ועדת הפרס בראשות דן פרי מקרן קרב ונציגי ארגוני סביבה החליטו להעניק גלובוס שחור, לחברה המרכזית לייצור משקאות קלים, זכיינית קוקה קולה בישראל. החברה המרכזית מחזיקה (יחד עם יצרני משקאות אחרים) במניות תאגיד איסוף מיכלי משקה ("תאגיד הפיקדון" - אל"ה) שתפקידו ליישם את חוק הפיקדון. תאגיד המיחזור לא עמד ביעדי איסוף הבקבוקים מאז שנת 2004, והשיג מידי שנה היתר בדיעבד להורדת היעדים, ללא תשלום הקנס הקבוע בחוק.

בשנים אלה לא נאספו למעלה מ-600,000,000 מיכלי משקה, שגרמו לזיהום נחלת הכלל ולהטמנה מיותרת. נוסף על כך, למעלה מ-300,000,000 ₪ קנסות לא שולמו כתוצאה מההפחתה בדיעבד.

בנוסף, החברה המרכזית מובילה, יחד עם תאגיד הפיקדון, מהלך הפוגע במעמדו של חוק הפיקדון ומנסה להכשיל את התיקון המוצע לחוק, שמטרתו להכליל בחוק גם את בקבוקי המשקה בנפח של 1.5 ליטר ולהטיל אחריות של היצרן לפסולת שהוא מייצר.