מצרים מתכוונת לדרוש מלבנון לחקור את מעורבותם של גורמים לבנונים רשמיים בזיוף מסמכים עבור ראש חוליית חיזבאללה במצרים, מחמד יוסף מנצור, המכונה סאמי שיהאב, כך דיווח היום היומון אל-חיאת מפי מקורות מצריים.

המקורות טענו כי על מסמכים מזוייפים בהם השתמש מנצור, כמו הדרכון עימו נכנס למצרים, הופיעו חותמות אותנטיות של גורמים רשמיים לבנוניים, בהן חותמת של משרד החוץ הלבנוני.

בשבוע שעבר אמר הנשיא המצרי בשיחת טלפון לפואד סניורה, ראש ממשלת לבנון, כי "מצרים לא תאפשר לאף אחד להפר את ריבונותה או לערער את יציבותה".

ממשלת מצרים פתחה השבוע במבצע הסברה נרחב נגד אירגון החיזבאללה במטרה להזהיר מפני הסכנה שמהווה הארגון ולמנוע מהציבור המצרי להזדהות עמו. במסגרת המבצע, נמסר לאזרחים כי החיזבאללה זמם לחבל ביציבות החברה המצרית על ידי רשת הטרור שהקים במדינה. בנוסף, מוסברת בפניהם הסכנה שבהתגברות ההשפעה השיעית במצרים.

הרחוב המצרי מזדהה עם חיזבאללה

היומון "אלקודס אלערבי" מדווח כי התעמולה האינטנסיבית שניהלה התקשורת הממסדית במצרים נגד מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, מאז תחילת פרשת רשת הטרור, הביאה דווקא לתוצאות הפוכות. הרחוב המצרי, הפורומים באינטרנט ועיתוני האופוזיציה הביעו הזדהות עם החיזבאללה וגינו את תעמולת המשטר המצרי נגדו. לאור המצב, ממשלת מצרים הורתה לאנשי דת בולטים להצטרף למערכה ההסברתית נגד החיזבאללה, ובראשם שייח' המרכז הדתי 'אלאזהר', מוחמד סייד טנטאוי, שהזהיר את הציבור מלהתפתות אחר הגות החיזבאללה. בינתיים, שר ההקדשים המצרי, מחמוד חמדי זקזוק, הורה לאנשי משרדו לגבש תכנית חירום שתאסור התבטאויות בעד החיזבאללה במסגדי המדינה.

עד כה, מצרים לא האשימה במפורש את החמאס בשיתוף פעולה הדוק עם חיזבאללה בפרשת רשת הטרור, ואף לא הדליפה כל פרטים על הפלשתינים המעורבים בפרשה. עם זאת, סביר להניח שטרם נאמרה המילה האחרונה. ייתכן שמצרים דוחה בכוונה את הדיון בעניין עד לאחר שיחות הפיוס בין הפתח לחמאס. אם חמאס ימשיך להפגין חוסר גמישות ביחס להצעות הפשרה של קהיר, מצרים עשויה להשתמש ב"קלף החיזבאללה" ולחשוף פרטים על הקשר של חמאס לפרשת רשת הטרור. היא גם עשויה לאטום את הגבול עם עזה ולפעול ביתר שאת להריסת מנהרות ההברחה. אם כל הצעדים הללו לא ישכנעו את החמאס להגמיש את עמדתו, נתק מוחלט ביחסים בין מצרים לחמאס עלול להפוך לאפשרות ממשית.