חולל קבר יוסף
חולל קבר יוסף תמונות: מועצה אזורית שומרון

למעלה מ-500 מתפללים נכנסו אמש (ד) לקבר יוסף, כניסה מיוחדת שהתקיימה באישור וליווי צה"ל לרגל ר"ח אייר ויום העצמאות. מאות המתפללים שהגיעו לקבר נדהמו לגלות שהקבר חולל בצורה קשה, ככל הנראה, על ידי ערביי שכם.

יום אחד בלבד לאחר יום השואה, הזדעזעו האזרחים והחיילים לגלות כתובות וגראפיטי (כנראה טריות) של צלבי קרס בצמוד לקבר, כמו גם כתובות של חרב דוקרת מגן דוד עם טיפות דם יוצאות ומגף דורך עליו וכן כתובות נאצה נוספות.

כזכור, בחנוכה שוקמה מצבת הקבר (שנותצה ונשרפה לפני מספר שנים ע"י פורעי הרשות הפלשתינית) ע"י צה"ל ותושבים מהשומרון לרגל הכניסה החגיגית לקבר יוסף שהתקיימה בחנוכה.

גם הקבר עצמו חולל בצורה קשה: המתפללים שנכנסו אמש הזדעזעו לגלות כי שוטרים פלשתינים דרכו בנעליהם על הקבר -לאורך כל המצבה טבועים סימנים עמוקים של טביעות נעליים צבאיות, וכמו כן בשני מקומות המצבה נותצה בפטישים.

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, שהיה בין ראשוני הנכנסים, התקשה להסתיר את זעזועו מהמראות הקשים, "רק ברברים מסוגלים לעולל דברים איומים איומים כאלו. אנשים שמסוגלים לחלל בצורה פתולוגית כזו מקום קדוש כל כך אינם ראויים להקרא בני אדם. מחבלי המשטרה הפלשתינית הוכיחו כי איבדו מזמן כל צלם אנוש. אוי לאומה המאפשרת לחלל כך שוב ושוב באין מפריע את סמליה והמקומות הקדושים לה ביותר. על מדינת ישראל לחזור לקבר יוסף, כפי שאפילו לפי הסכמי אוסלו האיומים אמור להיות. על מדינת ישראל להחזיר לעצמה את כבודה המחולל ולחזור להקים את האחיזה והישיבה בקבר יוסף".

גם באגודת "שכם אחד" הפועלת לכניסות המוניות ולחיזוק המקומות הקדושים בשומרון הביעו את מחאתם וזעזועם: "מקומם כי כל כל הרבה פעמים כשנכנסים לקבר יוסף ולקברי צדיקים נוספים בשומרון מגלים שהם מחוללים פעם אחר פעם. זהו מצב שבלתי מתקבל על הדעת הדעת להשלים איתו, יש לתקן את המצב".

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) אומר כי בתגובה לחילול קבר יוסף שבשכם יש לממש את הריבונות היהודית ולשוב הביתה לשכם. בן ארי קורא לשר הביטחון להחזיר את ישיבת קבר יוסף למקומה הטבעי, "זאת תהיה תגובה הולמת לברברים שמחללים קברים".

ח"כ דני דנון (ליכוד), אומר בתגובה לחילול קבר יוסף שבשכם, כי "ההתנהגות הברברית של הפלשתינים, המחללים מקומות קדושים, מוכיחה, פעם נוספת, למי שהתבלבל לרגע, כי אין עם מי לדבר".

יוסי דגן מארגון "חומש תחילה" אמר כי "בכל מקום אחר בארץ, אם יהודים היו עושים עשירית מהזוועה לקבר של שייח ערבי, או אפילו חושבים לעשות את זה, כל העולם היה מזדעזע ועומד על רגליו האחוריות, והאבסורד הכי גדול הוא שהאשמה כולה מוטלת למעשה עלינו, משום שאפילו על פי הסכמי אוסלו, קבר יוסף נמצא בשליטת מדינת ישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו