סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ערך היום (ה') ביקור בחדר מיון קדמי בקרית שמונה. קודם לכן ערך ישיבה רבת משתתפים באולם המליאה של עירית קרית שמונה, בה נכחו ראש העיר, ניסים מלכה, חברי מליאת העיריה, חזי לוי, ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, מנהל מרכז רפואי זיו, ד"ר אוסקר אמבון, סגנו ד"ר קלין שפירא ומנהל האדמיניסטרטיבי, מאיר חמוז, שמעון אבוטבול, סגן מנהל מד"א קרית שמונה, עובדים סוציאליים, עובדי חינוך ועוד.

ראש העיר ניסים מלכה, ברך את סגן השר שהגיע בזמנים כה קשים למשרד הבריאות, לביקור וטיפול בבעיות העיר. מלכה טען בישיבה כי בכל פעם שנבחר שר חדש עולה נושא קיומו של חדר מיון קדמי בקרית שמונה, והדבר נובע כנראה ממצוקה גדולה של כח אדם ותקציב במרכז רפואי זיו המשליך על חדר המיון הקדמי הנמצא בפיקוחו. ניסים אמר כי על משרד הבריאות לדאוג לתקצוב תקנים לרופאים במרכז רפואי זיו ובחדר המיון הקדמי על מנת להמשיך פעילותו של המקום כתקנו. מלכה הוסיף וטען כי על פי בדיקתו פונים לחדר המיון הקדמי 10,200 איש בשנה כאשר 10% מהם מאושפזים.

סגן השר יעקב ליצמן התנצל בפני הנוכחים על האיחור בהגעתו לפגישה, ואמר כי האיחור נגרם עקב ישיבת חירום עם ראש הממשלה להמשך טיפול בשפעת החזירים, ברמת חמש, אחת לפני הרמה הגבוהה ביותר. ליצמן אמר כי יחזור לגליל לביקור נוסף במרכז רפואי זיו.

סגן השר הוסיף כי כאשר מונה לסגן שר ושמע על נושא חדר המיון הקדמי מיד הורה לעצור את סגירתו. השר אמר כי על פי האג'נדה שלו יפעל להשאיר את חדר המיון הקדמי פועל. השר הודה כי אינו יודע עדיין כיצד לפתור בעיה זו אך קבע פגישה מצומצמת עם כל הנוגעים בדבר בכדי ללמוד את הבעיה מקרוב.

חזי לוי, ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות, אמר בתגובה לדברי ראש העיר, כי אין קשר בין הדיון בנושא חדר המיון הקדמי לבין הבחירות, וכי הנושא הועלה לפני חודשים רבים. לוי אמר כי למשרד הבריאות יש היבט מהותי ותפישה לגבי קיומו של חדר מיון במרחק כזה ממרכז רפואי. לוי ציין כי בערים אחרות בשראל פועלים בהצלחה, מוקדים רפואיים המופעלים לאחר שעות פעילות מרפאות קופות החולים, נותנים מענה הולם למטופלים לאחר שעות העבודה, בשיתוף אמבולנסים ושירות נט"ן.

סגן השר ליצמן עדכן את הנוכחים כי בפגישתו עם ראש הממשלה הוחלט על פתיחת המרפאה בנתב"ג בה יבדקו המגיעים מארצות בעייתיות, ובכל מקרה משרד הבריאות אינו ממליץ לטוס למקסיקו. עוד אמר סגן השר כי מתקיים שת"פ עם מרצים וארצות אחרות בכדי למנוע התפשטות המחלה באזור. בנוסף ציין ליצמן כי רה"מ אישר מתן תקציב נוסף לרכישת תרופות נגד שפעת החזירים וכי נבחנת תרופה נוספת. עוד ציין סגן השר כי עדיף להיות מודעים למצב עם יד על הדופק ואף לקבל החלטות קיצוניות על מנת שלא יפגעו תושבי המדינה.