מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, תקף בחריפות את כוונת משרד האוצר לבטל את המנהל לחינוך התיישבותי, במסגרת הגזירות ותכנית הקיצוץ בתקציב המדינה. "גזירות משרד האוצר יפגעו אנושות בעתיד ההתיישבות הקיבוצית, שרובה בפריפריה", אמר.

"ביטול המנהל לחינוך התיישבותי הוא המשך ישיר לרפורמה במנהל מקרקעי ישראל שמפלה לטובה את חוכר הקרקע בעיר על פני מקבילו בהתיישבות הכפרית. ביטול המנהל לחינוך התיישבותי יפגע בכ-66,000 תלמידים המתחנכים ב-120 בתי ספר התיישבותיים של מועצות אזוריות, בכפרי נוער ובפנימיות, ביניהם בני נוער מאוכלוסיות בסיכון, שנפלטו ממערכת החינוך של היישוב בו מתגוררת משפחתם, מרביתם בני עולים ממדינות חבר העמים ואתיופיה", הוסיף.

"למנהל לחינוך התיישבותי תפקיד ייחודי של שילוב תלמידים מההתיישבות הכפרית עם תלמידים בפנימיות וכפרי נוער, תוך התחשבות והכרת הצרכים המיוחדים של המגזר ההתיישבותי ואופיו הייחודי. ביטול המנהל לחינוך התיישבותי, והעברת בתי הספר שבתחומו למחוזות משרד החינוך עלול להביא מאות בני נוער חזרה לרחוב", הזהיר שור, ששיגר מכתב דחוף בנושא ליו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, לשר החינוך, גדעון סער, ולשרי מפלגת העבודה לקראת דיון בנושא בישיבת הממשלה.