מאסר תקדימי על דיג
מאסר תקדימי על דיגצילום: פלאש 90

בית משפט השלום בעכו, בראשות השופט וויליאם חאמד, גזר בסוף השבוע עונש תקדימי בחומרתו בגין ביצוע שלוש עבירות דיג בקישון על עמוס חכמון, תושב חיפה כבן 54 – עונש מאסר בפועל של חודשיים, קנס בסך 3,000 ₪ ומימוש התחייבות קודמת בסך 5,000 ₪, 5 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים וחתימה על התחייבות בסך 10,000 ₪ למשך 3 שנים שלא לבצע את העבירות שהורשע בהן שוב.

במשרד החקלאות מסבירים כי מטרת העונש התקדימי החמור להוות הרתעה הן בפני העבריין עצמו, אשר המשיך וביצע עבירות אלו פעם אחר פעם, גם לאחר שנתפס, והן למען יראו ויראו. לדברי משרד החקלאות, מדובר בעבירות המהוות סכנה לבריאות הציבור. על פי החוק, אזור נחל הקישון אסור בדיג, בין היתר בשל הזיהום במימי הנחל. לאור זאת, דגים מאזור זה אסורים למאכל.

במהלך 2006 נתפס חכמון בשני מקרים שונים של ביצוע דיג בנחל הקישון, בניגוד לחוק. במקרה הראשון נקנס חכמון ב- 1,000 ₪ ובמקרה השני ב- 2,500 ₪, מאסר על תנאי בן חודשיים וחתימה על התחייבות כספית של 5,000 ₪. עת הגיע המקרה השלישי לפתחו של בית המשפט, גזר השופט את העונש החמור ובנוסף לעונש המאסר ולקנס הכספי, הורה על מימוש ההתחייבות שנחתמה בעבר כחלק מגזר הדין.

נוסף על ביצוע הדיג הלא חוקי, פעל חכמון בכל המקרים כשהוא ללא רישיון דיג. המשרד תפס את סירתו לתקופה של כשישה חודשים. על אף בקשות המורשע שלא לעשות זאת, קבע בית המשפט כי מדובר בעבריין מועד אשר עלול לעשות שימוש חוזר בסירה למטרות דיג שאינו חוקי ולכן איפשר לחלט את הסירה.

לצדו של חכמון נתפס בשניים מהמקרים צבי כהן, תושב חיפה כבן 51. בתפיסתו הראשונה גזר בית המשפט על כהן קנס של 1,500 ₪ והתחייבות בסך 3,000 ₪ שלא לבצע את העבירה שוב. על תפיסתו הנוכחית גזר השופט קנס בסך 2,000 ₪ ומימוש ההתחייבות הכספית הקודמת שלו, 3 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים וחתימה על התחייבות כספית בסך של 5,000 ₪. 

לדברי משרד החקלאות, דיג לא חוקי בקישון מסכן את בריאות הציבור לאור הסכנה שבאכילת דגים שמקורם ממקור מים מזוהם. משרד החקלאות ופיתוח הכפר קורא לציבור לרכוש דגים ומוצרי דגים אך ורק במקומות מסודרים ובחנויות מורשות.