ים המלח
ים המלח

הממשלה אישרה השבוע את הקמתו של המשרד לפיתוח אזורי בראשותו של השר סילבן שלום, שכבר הודיע לפני חודשיים כי פרויקט הדגל של משרדו יהיה ביצוע "תעלת הימים" פרויקט שמציע להזרים מים מהים האדום אל ים המלח.

נציב המים והמדען הראשי של משרד האנרגיה לשעבר פרופ' דן זסלבסקי אומר בראיון לערוץ 7 כי מדובר בפרויקט כושל שממשלות רבות דחו אותו והוא לא מבין מדוע זה עולה מחדש, "הפרויקט הזה נדחה כבר שנים, התכניות שלו משתנות וכל פעם הם נהיות יותר מטומטמות. רצו להפיק אנרגיה מהפרשי הגובה שבין הים התיכון לים המלח והתברר שזה רחוק מלהיות רווחי, ההשקעה היא פי עשר מהרווח ולכן כבר יצחק מודעי ז"ל דחה את התכנית. גם יובל נאמן ז"ל בדק את התכנית כי הוא רצה שקו המים יגיע מרצועת עזה אבל בכל פעם מחדש גילו שזו תכנית לא יעילה".

אחת הבעיות הגדולות בפרויקט היא הפגיעה במפעלי ים המלח, "הוכח שבמפגש בין הים האדום לים המלח יהיה שיקוע של גבישי גבס דקים וכל המים יצבעו בצבע חלב דבר שיגרום להפסקת התאדות המים וממילא לא יוכלו להפיק מלחים, זה עלול לחסל לחלוטין את כל ההתיישבות בערבה".

לדבריו הפרויקט הזה נדחף על ידי אנשים שלא מבינים על מה הם מדברים וגם על כאלה שמעוניינים לספק פרנסה למקורביהם "זו חבורה של אנשים בעלי אינטרסים או כאלה שלא מבינים בתחום. אני קורא לשר סילבן שלום להיפגש איתי ואני אסביר לו את כל ההיסטוריה של הפרויקט הכושל, אסביר לו על פרויקטים שהם כן יעילים כמו לדוגמא הפקת חשמל בנגב, מדובר על ניצול של אויר חם ויבש כדי להפיק את כל החשמל".