בימים אלו הולכת ומתרקמת מהפיכה בבתי הדין לממונות שהוקמו ברחבי הארץ כשארגונים מרכזיים שעסקו בפסיקה ובעריכת חוזים בדיני ממונות על פי ההלכה, התאגדו לפורום אחד כדי לעודד ולקדם פנייה לבתי דין אלו.

הארגונים החברים בפורום הם: "ארץ חמדה-גזית" – רשת בתי דין לממונות בנשיאות הגאון הרב זלמן נחמיה גולדברג והרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן, "מכון משפטי הארץ" מייסודו של רב היישוב עופרה הרב אבי גיסר, עמותת "הליכות עם ישראל', בראשות הרב ד"ר רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית.

המטרה העיקרית של הפורום ושיתוף הפעולה מתמקדים בסיפוק חלופה אטרקטיבית למעוניינים בפתרון משפטי לסכסוכים כספיים במסגרת יהודית, יעילה וידידותית.

בית הדין לממונות פועל מכוח חוק הבוררות ופסקי הדין שלו ניתנים לאכיפה ע"י ההוצאה לפועל. בהסכם הבוררות של פורום בתי הדין לממונות, מסמיכים הצדדים את בית הדין לחייב תשלום עבור נזקים עקיפים ("גרמא") וכן בתשלומי הוצאות משפט, על פי שיקול דעתו. כמו כן הוסדר באופן ברור מעמדה של חברה בע"מ. התהליך להגשת תביעה בבית הדין לממונות הוא פשוט ומהיר ומחויב בתשלום אגרה לא גבוהה.

לארגונים החברים בפורום, בתי הדין שפרוסים במקומות שונים בארץ. יצירת הפורום תאפשר נגישות רבה לכל תושב להגיע לבית הדין הקרוב למקום מגוריו. מגוון הנושאים בהם דנים בתי הדין רחב מאוד: תביעות נזיקין, דיני עבודה, חוזים שונים, סכסוכי שכנים ועוד.

בנוסף, הפורום מספק מידע על חתימת חוזים כהלכה, שטר הלוואה ללא ריבית, צוואה על פי ההלכה, היתר עיסקא והסכם ממון בין בני זוג.

בימים אלו יצאו בקריאה רב העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל ורבה של קרית ארבע-חברון ומראשי ישיבת ההסדר הרה"ג דוב ליאור, בקריאה לציבור לחתום על 'חוזים כהלכה', לתבוע במקרה הצורך בבתי הדין לממונות וכן להוסיף סעיף בוררות בכל חוזה, סעיף הקובע כי בכל מקרה של סכסוך יידון המקרה באחד מבתי הדין השותפים בפורום.

לקריאה זו כבר נענו ראש מרכז ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן ומנכ"ל המרכז אלחנן גלט וכן יו"ר רשת נעם וצביה הרב איתן איזנמן ומנכ"ל הרשת יעקב פרידמן שהצהירו כי יפעלו לכך שבכל חוזה עם הורים או ספקים יוכנס סעיף בו ייקבע כי בתי הדין לממונות ישמשו כבורר בית דין של תורה.

לאתר של בתי הדין לממונות לחץ כאן