נשיא המדינה, שמעון פרס, נועד הבוקר עם נציג העליון למדיניות חוץ של האיחוד האירופי,  ד"ר חוויאר סולאנה. השניים דנו בתהליך השלום הישראלי-פלשתיני, ביוזמת השלום הערבית ובסוגיית ההתנחלויות והמאחזים הבלתי חוקיים.

בפתח הפגישה אמר הנשיא לנציג האיחוד האירופי כי ישראל מעוניינת לחדש את המו"מ עם הרשות הפלשתינאית ולנצל את השינוי שחל במזה"ת לקידום שלום אזורי בין ישראל למדינות ערב באזור.

"התנהגותו השלילית של אחמדיניג'אד, תאבונו לשליטה כוחנית באזור, גרמו למדינות ערביות במזה"ת לקבל פרופורציות חדשות ולהבין כי ישראל היא לא בעיה, כי אם פתרון להשכנת שלום, שקט ויציבות.

"אנו נמצאים בפתחה של הזדמנות היסטורית שאסור לנו לפספס", אמר פרס והוסיף "אני מאמין כי ישראל מוכנה לנוע בשתי מסילות  - מסלול בילטרלי עם הפלשתינאים ומולטילטרלי עם העולם הערבי. אסור לצדדים להתמקד ולהתעכב על 20% של אי הסכמות, עלינו להתקדם במסלול  80% מן ההסכמות ולייצר סביבה חיובית. מפת הדרכים מציבה בפנינו מתווה ברור ויש ליישם את השלב השני במפת הדרכים  - הכרזה על מדינה פלשתינאית בגבולות זמניים , תחת הבטחה ברורה כי הגבולות יהפכו בזמן נקוב לגבולות של קבע".  בנושא ההתנחלויות אמר פרס כי הממשלה התחייבה שלא לבנות התנחלויות חדשות, לפרק את המאחזים הבלתי חוקיים ובנושא הגידול הטבעי בגושי ההתיישבות – יש להמשיך לדון עד למציאת פיתרון ופשרה המקובלת על הצדדים.

דר' חוויאר סולאנה השיב לנשיא "אני מאמין כמוך כי ישנו פתח לשלום במזרח התיכון. עמדותיה של ארה"ב והאיחוד האירופי מעולם לא היו כה קרובות ואנו עובדים בשית"פ מלא על בסיס יומי, כולל תאום ביני לבין מיטשל".

עוד אמר סולאנה כי האיחוד האירופי בציפייה כי הממשלה החדשה בישראל, תקדם בהתמדה ותתרום לשינויי פני המציאות לעבר עתיד של שלום וסיפר כי הוא בדרכו לביקור בלבנון וכי אירופה עוקבת אחר ההתפתחות החיובית בלבנון ואחר מערכת הבחירות באיראן, שאולי תוביל לשינויי חיובי באזור, מאחר וקיים פוטנציאל אמיתי לקידום שלום אזורי רחב.

בסיום הפגישה אמר סולאנה כי "אנו נחושים להמשיך בעבודה משותפת מול ישראל ומדינות ערב לקידום התהליכים, אני מקווה שנאומו של נתניהו יפתח פתח אמיתי לשלום ודרוש מהלך ישראלי חיובי כדי לייצר דינמיקה וצעדים בוני אמון בין הצדדים ביום שלאחר ביקורו המוצלח של אובמה במצריים וסעודיה".