ח"כ שי: חקירה חיצונית בפרשת תמיר

דובר צה"ל לשעבר, ח"כ נחמן שי, אומר כי דרושה חקירה חיצונית בעניין מחדלי משפטו של תא"ל משה (צ'יקו) תמיר.

תגיות: צ'יקו תמיר
עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשס"ט

חקירה חיצונית. תמיר
חקירה חיצונית. תמיר

"מתוך פסק הדין של תא"ל משה תמיר עולה כי רשויות אכיפת החוק של צה"ל כשלו בטיפולם בעניין והתגלו פגמים חמורים בהתנהלותם", כך אמר היום ח"כ נחמן שי, חבר וועדת החוץ וביטחון בשבת תרבות בראשון לציון.

"כדי להבטיח שקיפות מלאה, ראוי כי נושא זה יבדק בדיקה חיצונית ע"י רשות מוסמכת מחוץ לצה"ל, שופט או וועדה ציבורית החייבים לבדוק בהקדם כיצד מתנהלת מערכת אכיפת החוק בצה"ל ולפרסם את ממצאיהם."

עוד הוסיף ח"כ שי כי "בנושא זה, שאיננו ביטחוני ואיננו מסווג ראוי שהצבא לא יחקור את עצמו אלא גוף חיצוני שיבדוק ויבטיח כי אכן צה"ל מתנהג כהלכה בתחום חיוני זה".

בשבוע שעבר דיווחנו כי הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי מנדלבליט, עדכן את היועץ המשפטי לממשלה ואת פרקליט המדינה באשר לפתיחת חקירת היחידה לחקירות פנים, בעקבות התייחסותו של בית הדין הצבאי לאופן ניהול החקירה בעניינו של תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר.
 
סוכם, כי החקירה תתבצע כמקובל על-ידי היחידה לחקירות פנים, אשר בראשה עומד אלוף-משנה (מיל') יעקב דנאי, משפטן בהכשרתו. כמו כן, סוכם בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה כי בצוות ישולב גם חוקר בכיר מהמחלקה לחקירות שוטרים.

בית הדין הצבאי המיוחד ברשותו של תת אלוף אבי לוי החליט בסוף השבוע (ה') כי מפקד אוגדת עזה לשעבר, תת אלוף משה (צ'יקו) תמיר, יורד לדרגת אלוף משנה וכן יגזרו עליו שלושה חודשים מאסר על תנאי ושלילת רישיון לשלוש שנים.

שופט בית המשפט המיוחד אמר כי "צ'יקו תמיר פגע בערך האמינות. קוד של אמת שאסור שתהיה עליו פשרה". ביקורת קשה הוטחה גם במשטרה הצבאית החוקרת בהתנהלותה בחקירת הפרשה.