"הרסו את מפעל חיי בלי הסכמה"

ועדת החקירה הממלכתית לטיפול במפוני גוש קטיף וצפון השומרון התכנסה הבוקר (ראשון) במלון רייך בשכונת בית הכרם בירושלים. היום עלו לדוכן העדים ח"כ לשעבר צבי הנדל שגורש עם משפחתו מהישוב גני טל וראש מועצת יש"ע בזמן העקירה, בנצי ליברמן.

"רוח המפקד הייתה לשבור את המנהיגות ולהשחיר את פנינו. המפקד היה אריק שרון אך אין ספק שגם שציפי לבני הייתה שותפה ועוד מספר שרים. הם דאגו להוציא הודעות כזב לעיתונות כמו לדוגמא הודעה שיש חשש כי מתיישבים יפתחו באש ועל כן יש לאסוף נשק כדי שלא נרצח חיילים. דוגמא נוספת: פרסמו שמנהיגים מגוש קטיף קנו דירה במקביל למאבק. הממשלה הוציאה עלינו דברי כזב אמרו שאנחנו מנהלים משא ומתן עם הממשלה על חוף הים במרכז הארץ  עשו הכול כדי להשחיר את פנינו  ורק אחרי שכבר הכתבים לא האמינו להודעות הם יצאו עם הפרסום "לכל מתיישב יש פיתרון"", אמר הנדל.

"ביקשנו מהממשלה על נפשנו שישאירו אותנו כקהילה אחת", אמר הנדל לחברי הוועדה, "למרות המאבק נגד הגירוש לממשלה יש כוח גדול ואוי אם הממשלה לא הייתה מנצחת, הם עשו עבודה אין סופית וכל מאמץ כדי לסכסך בנינו".

מה היית יכול לעשות אחרת בחוכמה שלאחר מעשה? האם צ'ק של מליון דולר לכל משפחה היה עוזר?

הנדל השיב "גוש קטיף היה משפחה בשבילי, והממשלה קרעה ממני את המשפחה. הרסו את מפעל חיי בלי הסכמה". הנדל הדגיש כי "משרד המשפטים עמד על הרגלים האחוריות כדי שלא יהיו קיצור בתהליכים בכל מה שהיה קשור במפוני גוש קטיף".

נציגת משרד המשפטים העירה: "לא הסכמתם לקבל שום רעיון", בתגובה ענה הנדל "הרעיון היחיד היה שכל אנשי הרצליה פיתוח היו מפנים לנו את ביתם ואז היה לנו רצועת חוף אחרת".

השופטים: מה אתה מצפה מאיתנו?

הנדל: "אני מצפה שהועדה בצורה יסודית תלך לפי השכל הישר ותמליץ על תיקוני חקיקה, זו הברכה היחידה שיהיה ניתן לתקן, והיום רוב חברי הכנסת בשלים לזה...שואלים אותי למה אתם לא מפגנים על הכסף? אין דבר יותר משפיל כדי להפגין על כסף".

השופטים אמרו בתום עדותו של הנדל "אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה אבל עלינו לבדוק מה היה ניתן לעשות אז ומה אפשר לעשות היום כדי שלא בעוד כמה שנים ידונו עדין חס וחלילה במפוני  גוש קטיף".

בנצי ליברמן יו"ר המועצה האזורית שומרון בזמן הפינוי וכיום פרויקטור בניצנים אמר לערוץ 7, "אני מקווה שהועדה תצליח לתקן את העוול כאן ועכשיו, ולהוציא חוות דעת שתהווה מדניות ותיקונים לאלתר, אין באשר להעתקה קהילתית ותנאי המגורשים והן באשר קיצור תהליכים ותיקוני חקיקה".

בעניין חזרה לישובי השומרון אמר ליברמן, "הועדה הזאת לא פוליטית או מדינית אך נכון לנסות לחזור לאותם מקומות שעקרנו אנשים מביתם". ליברמן הוסיף "יש מספיק עוול גדול שהועדה הזאת יכולה להיות יכולה מוסמכת  לעשות בעניין המגורשים, אני מדבר בוועדה בעיקר על העוול ועל כך שהעול לא יסתיים והדם עדין זורם ברחובות והאטימות של הממשלה לא פוסקת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו