הדיון נדחה.
הדיון נדחה. צילום: פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נועם סולברג החליט היום לדחות את הדיון ביחס להסכם חילופי הקרקעות בין קק"ל – לבין המינהל שנקבע מלכתחילה להיום (א') בהרכב מצומצם ליום חמישי הקרוב.

זאת כדי שהצירים המגיעים לארץ ממילא לוועד הפועל של ההסתדרות הציונית המתקיים בימים אלו יוכלו להשתתף שכן "מחמת חשיבותו של הנושא, מן הראוי לעשות את המאמץ לאפשר דיון במועדים אלו בהרכב רחב ולא לעשות זאת בהרכב מצומצם כמה ימים קודם כן".

היועץ המשפטי הודיע לבית המשפט ולקק"ל "המדינה סבורה כי ראוי שהנוסח שיונח על שולחן הכנסת יתאם להסכמות. יחד עם זאת, לאור המלצת בית המשפט ולאור פנית מ"מ היועץ המשפטי של קק"ל מהיום 14/6/09 , נוסח הצעת החוק שיונח על שולחן הכנסת יהיה הנוסח הנוכחי, וככל שהסכם העקרונות יאושר על ידי מליאת האסיפה הכללית של קק"ל לא יאוחר מתאריך 18/6/09, הרי שלא יהיו שינויים בהצעת החוק ובהסכם העקרונות".

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר אומרת כי "היועץ המשפטי לממשלה, שינה בכך את עמדת המדינה שחייבה אותנו בתחילה לקיים את האסיפה לפני 15/6/09 וכעת אני מודה ליועץ המשפטי על כך שבהחלטתו זו נוכל לקיים הליך דמוקרטי רחב כפי שרצינו מלכתחילה ובו ישתתפו כמה שיותר מחברי האסיפה של קק"ל".

הסכם החלפת הקרקעות של קק"ל עם המדינה, קבע כי הקרן תקבל 70 אלף דונם בנגב ובגליל בתמורה לקרקעות שתעניק במרכז הארץ.ההסכם נולד כתוצאה מתיאום בין משרד הבינוי והשיכון, מנהל מקרקעי ישראל וקק"ל, ואחת ממטרותיו היא לאפשר את הרפורמה שמקדמת הממשלה במנהל מקרקעי ישראל, שבמסגרתה יעברו קרקעות לבעלות החוכרים.

העותרים טוענים כי מבחינת האינטרסים של קק"ל, המייצגת את העם היהודי, ההסכם הוא כשל ערכי וכלכלי ויש לבחון אותו באופן מעמיק לפני דיון בו ולא לערוך מחטף ולהביא אותו לדיון היום (א') באסיפה הכללית של קק"ל.

עו"ד רם כספי המייצג את קק"ל ביחד עם פרופ' אוריאל פרוקצ'יה הסכימו לדחיה אך ביקשו כי תבוא הודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה כי לא יהיה בדחיית האסיפה בכמה ימים כדי לגרום לשינוי בהוראות הצעת חוק ההתיעלות אשר עתידה להיות מוגשת בקרוב עם הצעת חוק התקציב במה שנוגע לקק"ל וכן שלא יהיה שינוי בהסכם העקרונות.עו"ד ליאורה חביליו  נציגת היועץ המשפטי לממשלה הסכימה לדחיה.

עו"ד יצחק בם מהפורום המשפטי למען א"י אומר כי החלטתו של השופט לדחות את הדיון היא בעצם הצלחה ראשונה לעצור את המחטף שמבקשים ראשי קק"ל לעשות. "התערבותנו תאפשר לנציגים מהעולם היהודי להשתתף בדיון ולומר את דברם ואנו מקווים כי הם ייצגו באופן נכון יותר את האינטרסים של העם היהודי".

"בעלי המניות של הקרן הקיימת אינם העומדים בראש המערכת אלא בני העם היהודי בדורות האחרונים שאספו פרוטה לפרוטה כדי לגאול את אדמת ארץ ישראל. המאבק שלנו הוא למנוע את הסטיה החמורה של הקק"ל ממטרותיה ההיסטוריות ומפגיעה מהותית, כלכלית וערכית בנכסי העם היהודי", אמר עו"ד בם.  

אורי בנק, חבר דירקטוריון קק"ל (האיחוד הלאומי):  "אנחנו פועלים לרכז תמיכה בקרב רוב חברי האסיפה הכללית כדי לעצור את הצעד הבלתי נתפש הזה שבו קק"ל "שורפת" את אדמותיה, שהן בנאמנות אצל החברה בשם העם היהודי, ופוגעת בעצמה לדעת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו