מקשיבים ודוחים. חמאס ונתניהו
מקשיבים ודוחים. חמאס ונתניהופלאש 90

הרשות הפלסטינית קיבלה באכזבה את נאומו המדיני של רה"מ בנימין נתניהו בו הודיע על נכונותו להסכים למדינה פלסטינית מפורזת ובתנאי שתכיר בישראל כמדינה יהודית. הדובר הרשמי של הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר (15 ביוני 2009), כי דבריו של נתניהו הם מחבלים בכל היוזמות המדיניות ומציבים מכשולים לקידום התהליך המדיני. לדבריו, אי הכרתו של נתניהו בירושלים הערבית כבירת מדינת פלסטין וניסיונו לכפות פתרון בעיית הפליטים מחוץ לשטח "פלסטין" לא יביא לשלום צודק וכולל.

עמדה דומה הביע גם נביל שעת' חבר הועדה המרכזית של פתח אשר שלל באופן נחרץ את ההצעה הישראלית להקים מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. בראיון לעיתון הסעודי "עוכאז" (16 ביוני 2009) אמר שעת', כי פתרון שתי המדינות שאימץ ממשל אובמה מדבר על הקמת מדינה פלסטינית בעלת ריבונות שבירתה ירושלים ונקייה מהתנחלויות. הוא הדגיש, כי ניסיון ממשלת נתניהו להחיות את רעיון המדינה הזמנית או לחזור לשיטת השלבים בתהליך המדיני אינו מקובל ע"י הפלסטינים.

תנועת חמאס כינתה את נאום נתניהו כנאום "גזעני" הדורש מהעם הפלסטיני להכיר באדמת פלסטין כאדמה יהודית השייכת רק ל"ציונים" ומתכחש לזכות העם הפלסטיני והערבי בארצו. "מה שנתניהו מציע לפלסטינים הוא מדינה ללא זהות, ריבונות, ירושלים, זכות השיבה, צבא או נשק ובמקביל הוא מדגיש כי ההתנחלויות תישארנה", נאמר בהודעת חמאס שקרא לרשות הפלסטינית בהנהגת אבו מאזן לחדול משירותי הביטחון בחינם שהיא מעניקה לישראל. חמאס ציין, כי הנאום יחזק את דבקות הפלסטיני בארצו, בירושלים, בזכות השיבה ובאי ההכרה "בכיבוש הגזעני".