ריבלין
ריבלין

ערב דיוני התקציב במליאת הכנסת, הושגה הסכמה בין משרד האוצר ובין יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, באשר לרשימת הסעיפים שיפוצלו מחוק ההסדרים לשנים 2009-2010.

בין הסעיפים שיפוצלו באופן מלא מהחוק, הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, הקמת קופת חולים חמישית והרפורמה בשוק הטלוויזיה. עוד הוסכם כי לא תבוטל חקיקה בחוק ההסדרים, וכי הסעיף המבטל את החוק להצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים, יוסר לחלוטין מחוק ההסדרים. ביחס לרפורמות אלו, אמר ריבלין כי "לא ייתן להעביר מהלכים כה מורכבים וכה משמעותיים מבלי שיעברו דיון ציבורי ראוי במסגרת הליך חקיקה תקין".

ריבלין ימשיך ללוות את המשך המגעים בין האוצר לבין יו"ר הקואליציה גם ביחס לסעיפים אחרים בחוק ההסדרים, מתוך מגמה לפצל מתוכן כמה שיותר סעיפים, ולהעבירן להליך חקיקה נפרד.

כמו כן, במסגרת ההבנות שהושגו, הסכים ריבלין לאפשר לאוצר להעביר את חוק ההסדרים כמקשה אחת בקריאה ראשונה, ולבצע את הפיצולים לאחריה, מתוך הבנה כי חלק גדול מן הרפורמות נועדו להתמודדות עם המשבר הכלכלי.

ריבלין אמר כי "חוק ההסדרים הוא אמצעי בידי הממשלה למלא אחר חובתה למשול ולקדם מדיניות, וייתכן שיש לו מקום, במיוחד בצוק עיתים שכזה. מאידך, אסור שיועברו בחסותו רפורמות מהפכניות שאין להן שום זיקה ליישום התקציב, או להתמודדות עם המשבר הכלכלי; אסור שהאוצר ישתמש בחוק כדי לבלום חקיקה פרטית; אסור לוותר על השימוע הציבורי, הרחב, המעמיק, החיוני בנושאים מהותיים מאוד לחברה הישראלית, שהם לעיתים בעלי השלכה חוקתית, כמו הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל".

טרם קבלת ההסכמות בין ריבלין לאוצר, בניהן ההסכמה כי יוסר ביטול חוק הצבת מכשירי החייאה לחלוטין מחוק ההסדרים, נאם ח"כ אריה אלדד, יוזם החוק, במליאה ואמר: "התקפי לב הם גורם המוות מס' 2 בשכיחותו בישראל ולכן כתוב בעמ' 692 לחוק ההסדרים החדש- חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים- בטל".ח"כ אריה אלדד סובר כי כמו רבים שידרשו מחר להצביע על חוק ההסדרים על אלפי סעיפיו בלי שיהיה להם מושג מה כתוב בו, גם יו"ר הכנסת לא היה מודע לכך שבחוק ההסדרים מנסה הממשלה במחי יד לבטל עבודת חקיקה סיזיפית בה השקיעה הכנסת מאות שעות עבודה כמו לדוגמא חוק מכשירי החייאה שגם באוצר הודו בזמן חקיקתו כי החוק איננו תקציבי- משמע עלותו למשק אינה עולה על 5 מליון ש"ח בשנה, ולפיכך ודאי לא היה צורך להכניסו לחוק ההסדרים כדי לסייע לתקציב המדינה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו