במטרה לחזור לנוסח המקורי של "משנה תורה", ספרו של הרמב"ם אשר חובר לפני 800 שנה וכלל 14 כרכים, פיתח איש היי טק תוכנות מחשב ייחודיות שהשוו עשרות גרסאות שונות של הטקסט ואפשרו לחבר את הנוסח המדויק ביותר בכרך אחד. הספר "משנה תורה" בהפצת ספריית בית אל.

יוחאי מקבילי, תלמיד חכם ואיש היי-טק בחברת IBM, התחיל לפני מספר שנים לערוך את הספר "משנה תורה" של הרמב"ם. מטרתו היתה לערוך גרסא מדויקת בהתאם לנוסח המקורי של הרמב"ם שחובר לפני 800 שנה ועבר שיבושים רבים במהלך השנים.

הספר יצא לאור לפני כארבע שנים בהוצאת "ישיבה אור ישועה" אך בשל תביעה משפטית, הוסרו המפתחות מהמהדורות. השנה, לאחר הזכייה במשפט, "משנה תורה" בכרך אחד חוזר לראשונה מאז הוצאתו לאור במהדורה מיוחדת על פי כתבי עת מדויקים של הרמב"ם וכוללת 10 מפתחות וראשי פרקים.

לצורך עבודתו, יוחאי פיתח מאגר מידע דיגיטלי אשר כלל כתבי עת תימניים מהמאות ה-16-17, הידועים בהקפדתם הרבה בהעתקת ספרי הרמב"ם. בעזרת טכנולוגיות מוכרות של השוואת טקסטים, שהותאמו לעברית ושוכללו לרמת של אות, הצליח יוחאי להגיע לשיטת השוואה של טקסטים אשר נוחה לעין, מדויקת וחוסכת זמן. בנוסף לכך, יוחאי פיתח תוכנה לחיפוש מושגים ומפתחות ייחודית לכתבי הרמב"ם לפי נושאים ומושגים. חלק ממנועי החיפוש הינם אוטומאטיים וחלק נבנו בעזרת מידע שנצבר במהלך השנים.

יוחאי מסביר על התהליך: "החומר כולו נסרק ונשמר במאגר מידע דיגיטלי ובעזרת התוכנות מחשב שפיתחנו, יכולנו לראות איפה ההבדלים בין הגרסאות השונות ויכולנו לתקן. בנוסף לגרסאות המדויקות שפורסמו בעבר, הוספנו כתבי יד אחרים שנמצאו במטרה להגיע לרמת דיוק מקסימאלית".

מקורות השיבושים ב"משנה תורה" אשר התאספו במהלך השנים נבעו מטעויות העתקה שנתקבעו בדפוס, עריכה מסוימת על ידי מעתיקים שונים ש"תיקנו" את הנוסח לזה הראוי לפי דעתם, והצנזורה הנוצרית במדינות אשכנז, ששינתה כל היגד של יחס אליה או אל תפיסתה מהנוסח המקורי במקומות רבים.

בגלל סיבות אלו, עבודת ה"תיקון" של המשנה תורה נעשתה מורכבת במיוחד. מספר חוקרים ורבנים, כמו לדוגמא הרב קאפח, כבר חיברו נוסחים מדויקים אך הגרסאות היו לרוב ארוכות מאד ומורכבות.

יוחאי מסביר כי זו אחת הסיבות שגרמו לו להתחיל בפרויקט: "הבעיה המרכזית של הנוסחים המדויקים שפורסמו בעבר נבעה מהעובדה כי נוסחים אלו ארוכים במיוחד, מורכבים מדיונים מעבר לטקסט המקורי, והכרכים הרבים הקשו על הלימוד. נוסח המשנה תורה בכרך אחד, מתבסס על אותם נוסחים אך לא כולל את כל הדיונים סביב הטקסט. לכן, משנה התורה בכרך אחד מחזיר את יצירתו של הרמב"ם לנחלת הכלל".

מעבר לעבודה ה"דיגיטלית" קרוב ל-40 איש מישיבת "אור וישועה"  עמלו יחד עם יוחאי על הטקסטים. הספר אשר חובר בפקידה קיבל הסמכות מרוב גדולי הדור כמו לדוגמא: הרה"ג הראשון לציון הרב הראשי לישראל לשעבר הרב עובדיה יוסף, הרה"ג הראשון לציון הרב הראשי לישראל, הרב עמאר, הרה"ג הראשון לציון הרב הראשי לישראל לשעבר הרב מרדכי אליהו, הרב אליהו זייני ועוד.

השנה, לראשונה יצא לאור משנה התורה בכרך אחד עם כל המפתחות, עם ראשי פרקים ועל פי כתבי עת מדויקים של הרמב"ם. 

איציק וייספיש מפיק מהדורות "משנה תורה" בהוצאת ישיבת "אור וישועה" מסביר כי מדובר במהפכה בעולם הלימוד התורני, "יתרונה של מהדורה זו טמון בראש ובראשונה בידיעת הלומד כי הכתוב הנמצא לפניו הוא אשר יצא מתחת ידו של הרמב"ם. במהדורה בכרך אחד יכול הלומד לסקור פרקים שלמים במבט אחד, לעמוד על מבנה ההלכות, על היקפן ועל סדרן ולעמוד על הסדר שלהם תוך חריזת הלכה להלכה. השילוב של נוסח מדויק ונאמן למקור עם גרסא שעומדת בכרך אחד במקום 14, מהווה מהפכה של ממש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו