קרטר.
קרטר.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, אמור לשאת (25 ביוני 2009) נאום מדיני חשוב. סלאח ברדוויל, חבר פרלמנט מטעם חמאס ומבכירי הארגון אומר בכנס פוליטי שתוכנו מתפרסם בביטאון חמאס "פלסטין" (24 ביוני), כי נאומו של משעל יתייחס לנאום רה"מ בנימין נתניהו, ידגיש את דבקות בארגון בעקרונות היסוד הפלסטיניים ויביע חשש מפני חיסול הבעיה הפלסטינית בשל שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית.

ברדוויל הסביר, כי מדובר בנאום מדיני חשוב ביותר, בעיקר לאור נאומו של הנשיא אובמה שהיווה מעין "פלישה" רעיונית והצליח להשיג השפעה רבה בקרב שכבות רבות בעולם הערבי והאסלאמי. "עכשיו נדרש לשים קץ להשפעות השליליות המזיקות האלה (של אובמה) על מוחם של הערבים והפלסטינים", אמר.

ובתוך כך, חשף ברדוויל את טפח מתוכן שיחותיו של הנשיא לשעבר קרטר עם הנהגת חמאס ברצועת עזה (17 ביוני). קרטר הציג תנאים קשים יותר מתנאי הקוורטט לחמאס (הכרה בישראל, התנערות מטרור), טען ברדוויל וציטט מדברי קרטר לחמאס: "עזרו לי כדי שנסייע לאובמה להתגבר על הלובי הציוני ולהוציא לפועל את מדיניותו... מיטשל (שליחו של אובמה לאזור) מחכה לי על קוצים ואם לא יקבל את האיגרת (בחתימת חמאס) אני סבור שגורלכם יהיה קשה מאוד, ואפילו אם תהיינה בחירות הם לא יסכימו שתשתתפו בהן. זה מצער אותי. אינני רוצה זאת, אבל ההחלטה אינה בידי". את פרשנותו למשימתו המדינית של הנשיא לשעבר סיכם ברדוויל במילים הבאות: "קרטר הגיע עם סכין חדה מאוד על מנת לנסות לשחוט את חמאס מהצוואר", הווה אומר לדרבנה לקבל תנאים מדיניים קשים מבחינתה.

בהקשר המדיני הבהיר ברדוויל, כי חמאס ממשיכה להחזיק בעקרונות היסוד הפלסטיניים בהם לא יהיה כל שינוי, אך היא נכונה לבצע תמרונים מדיניים שלא ישפיעו על דרישתה למימוש הזכויות הפלסטיניות "אשר ללא תתבטלנה בהתיישנות". כדוגמה לפרגמאטיות של חמאס ציין ברדוויל, כי חמאס אינו מכיר בישראל, אך שרים מטעמו קיימו קשר עם שרים ישראלים והארגון היה מוכן לקיים שיחות על הפסקת אש. כמו כן, חמאס העלה מחדש את הצעתו למדינה בגבולות 67' ובמשך 3 שנים הפסיק את פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל.