ריבלין ושגריר רוסיה
ריבלין ושגריר רוסיהצילום: ז'אנה לוקשינה, הכנסת

"אנחנו מוכנים לדיאלוג עם נשיא סוריה, אבל לא נוכל להרשות לקיים מו"מ עם מדינה שתומכת בטרור ומקיימת קשרים ענפים עם ארגונים ומדינות תומכות טרור". כך אמר היום (ג') יושב ראש הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, לשגריר רוסיה בישראל, פיוטר סטגני, עמו נועד הבוקר בלשכתו.

ריבלין, שהדגיש את  מעמדה המיוחד של רוסיה בקהילה הבינ"ל ואת השפעתה בקוורטט, אמר לשגריר הרוסי, "אין לי ספק שגם אזרחי  מדינתך לא יהיו מוכנים לשאת ולתת עם גורמי טרור. אם העולם החופשי ייתן לזה יד, הוא יפתח פתח לסחטנות בלתי פוסקת. בענין הזה יש בינינו תמימות דעים. אי אפשר לנהוג במוסר כפול".

ברקע הדברים עומד גם מכתבו של ריבלין לראשי הפרלמנטים בעולם, בדבר הסכנה והשואה הצפויה מאחמדיניג'אד, ומכתב התשובה של יו"ר מועצת האסיפה הפדרלית ברוסיה, סרגיי מירונות, המביע תמיכה בלימוד לקחי השואה והגזענות.

אשר לתהליך המדיני, הבהיר ריבלין כי בקרוב רוב ככל הישראלים שוררת הסכמה שאין לחלק את ירושלים. "אנחנו מאמינים בדו שיח עם הערבים ועם העולם הערבי, אך על בסיס הכרה שלהם בזכותנו להתקיים כאן בבטחה. נכון לעכשיו, נראים הפערים כבלתי ניתנים לגישור, בשל ההתעקשות הפלסטינית גם באשר להכרה בישראל וגם בסוגית הפליטים", אמר ריבלין. השגריר הציע להתחשב בעמדת הקהילה הבינ"ל ולגלות פרגמטיות, וריבלין השיב: "פרגמטיזם טוב לטווח הקצר – אך יש לו השלכות לטווח הארוך". לדבריו הדרישה להקפאה מוחלטת של בנייה בהתנחלויות איננה מציאותית.

השגריר סטגני והיו"ר ריבלין סיכמו על הידוק הקשרים וקיום משלחות דיאלוג בין חברי הוועדות בשני הפרלמנטים, ה"דומה" והכנסת. ריבלין אמר לשגריר כי לרגל ציון עשרים שנה לחידוש היחסים בין המדינות, בעוד פחות משנתיים, תקיים הכנסת אירוע חגיגי והזמין את השגריר להיות אורח הכבוד.