פרופ' דרור בראיון במלאת 3 שנים למלחמה


פרופ' יחזקאל דרור, ששימש כחבר בועדת וינוגרד, מסכם בראיון לערוץ 7 את שלוש השנים האחרונות מאז מלחמת לבנון השנייה. "יש להבחין בין תקופת הממשלה הנוכחית לקודמתה, על ממשלת נתניהו עדין מוקדם לדבר, על ממשלת אולמרט ניתן לומר שנעשו שיפורים מוסדיים חשובים, כגון חוק המטה לביטחון לאומי, הקמת רשות חרום לאומית. אבל עיקר המסר של ממצאי ועדת וינוגרד - כשל על היעדר חשיבה אסטרטגית של ממש לא תוקן ובוודאי לא בממשלת אולמרט".

פרופ' דרור סבור כי יקח זמן עד שיוכח האם מסקנות הוועדה אכן יושמו, "השפעתן של ועדות לא נמדדת מיידית, הרעיונות מחלחלים עם הזמן, יש הצעות שהפכו להלצות כמו לערוך לשרים מידי פעם סדנא להבנה לעומק של הבעיות המדיניות הביטחוניות של ישראל, חלק גדול מהשרים לא יודע בעצם את מהות הנושא בו הם מתפקדים כשרים".

פרופ' דרור מוסיף, "מינוי שרים הוא החלטה פוליטית, אך זה עדין לא מונע את הצורך לערוך יום עיון לשרים פעם בחודש כדי להעמיק בנושאים כמו דת ומדינה, חינוך, תפיסת העולם של הפלסטינים. אין שום סיבה לא לעשות זאת. הדבר נעשה במדינות רבות. אצלנו לא עושים זאת כי שרים לא רוצים, הם חושבים שהם יודעים את הכול וזו מחלה אסורה, או שהם חוששים להראות שהם לא יודעים בפני הציבור, או שהם לא מאמינים במחשבה ארוכת טווח אלא סומכים על תחושת הבטן שלהם".בהתייחסו לסוגיית החייל החטוף, גלעד שליט, אומר דרור, "ישראל במו ידיה הפכה חטיפת חייל לנשק אסטרטגי נגדנו על ידי נכונות לתת רוצחים לשחרר את אותם אנשים שימשיכו ויפגעו בישראלים. הנכונות הזאת מעודדת אותם לחטוף ישראלים וחיילים, זו בעיה ערכית קשה. בתקופה בה יהודים נחטפו בתפוצות כדי לקבל פדיון, רבנים קבעו גבול לא לשלם יותר מדיי כדי לא לעודד חטיפות. בארץ עדין לא למדו זאת, לא הציבו אסטרטגיה להתמודדות עם חטיפות, כמו כן לא לנהל משא ומתן אם הצד השני לא מוכיח שהחטוף בחיים. בשביל גוויות לא משלמים בחיים, יש לקבוע מספר עקרונות אסטרטגים ומדינת ישראל לא עשתה זאת". 

 עם זאת אומר פרופ' דרור, "כל זמן שפרשת שליט בעיצומה מדובר בדיני נפשות וזה צער רב מאוד. הייתי אפילו מעביר חוק בכנסת כדי להקל את הלחץ על הממשלות כמו "לא ינוהל משא ומתן על החלפת שבויים אסירים אלא אם כן הצד השני מוכיח שהישראלים בחיים". אם לא יעשו זאת, ישראל שוב תהיה אשמה - חיים בנושאים קיומים מן היד אל הפה. בנושאים מדיניים ביטחוניים אין מחשבה אסטרטגית של ממש, המערכת בכללותה לא פועלת בצורה סבירה, וזה התבטא במלחמת לבנון השנייה. אנחנו לא מתנהגים כמדינה חכמה ובידינו לשנות זאת". 

פרופ' דרור מסכם 100 ימים לממשלת נתניהו, "זה לא הרבה 100 ימים בכדי לבדוק איך ממשלה מתפקדת, יש לישראל שתי בעיות ארוכות טווח ובעיה מידית. הבעיה המיידית היא שיש למנוע את החרפת המשבר הכלכלי וריבוי מחוסרי עבודה. אחת הבעיות שיש לפתור לאורך הזמן הוא התהליך המדיני ביטחוני, אין ספק שנתניהו הבין את המציאות ומגלה יכולת למידה וחיזק את המטה לביטחון לאומי על ידי העמדת איש מקצוע טוב, ד"ר עוזי ארד כראש המטה. שנית יש לקדם את החינוך בישראל לחברת ידע לומדת, דבר זה יתרום לקיום מדינת ישראל ולמסורת היהודית. בהסתכלות כללית על ה-100 ימים - זה לא מספיק כדי לבחון, צריך לחכות ולראות מה יילד יום". 

בימים אלא יוצא לאור ספרו של פרופ' דרור, "מדיניות מדינית ביטחונית למדינת ישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו