האלוף גנץ
האלוף גנץ

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גבי אשכנזי, החליט היום למנות את אלוף בני גנץ לתפקיד סגן הרמטכ"ל. אלוף גנץ יכנס לתפקידו בעוד מספר חודשים - ויחליף את אלוף דן הראל. בזמן הקרוב יקבע מחליפו של אלוף גנץ כנספח הגנה בארצות הברית

האלוף גנץ הביע בראיון לקובי פינקלר את חששו ממאבק הימין בצה"ל לאור תוכנית העקירה בה נטל חלק צבא הגנה לישראל.

"אני חושב שמה שקורה לנו בחודשים האחרונים, מבחינת היכולת של הצבא למלא אחר החלטות ממשלת ישראל, יותר מסוכן מכל רקטה שתעוף. חלק מאיתנו אינו מקפיד לקבל את סמכות ממשלת ישראל ביחס לפעולות הצבא".- אתה מודאג מתופעת הסרבנות?"אני מוטרד יותר מהחוסן הלאומי שלנו ומהיכולת שלנו להתקיים כחברה שהחוסן והאחדות שלנו יהיו הנושא המרכזי בה. חשיבות החוסן יותר קשה והיא יותר חשובה מבעיות שיש לנו היום ויהיו לנו בעתיד במזרח התיכון. אני חושב שאנחנו לא יכולים לקבל כל מקור סמכות מלבד זה של הממשלה"- בתקופתך לא היתה סרבנות? גם בלבנון היו קצינים סרבנים?"הייתי מ"פ בפינוי ימית וכולם עשו שם את העבודה שנדרשה מהם. לחמתי בלבנון, אחר כך , בקרית ארבע ובקרית שמונה ואין לנו שום דרך אחרת אלא לקיים את החלטת הממשלה. כשאנחנו נפקשש את העניין של האחדות הנגזרת מהעניין הזה נפספס את כל העניין הציוני. תמיד התנגדתי לכל סוג של סרבנות. לא הכרתי בעניין הזה משום סוג שהוא. כשהיו קצינים או חיילים שסירבו, הם נענשו במלא חומרת הדין. אני חושב שזה חמור מאוד. יתרה מכך, אני חושב שהיום הדברים מקבלים כביכול גיבוי מוסרי לתופעה זו. זה מעלה חוסר נוחות ונזק וזה מתחיל להיות מסוכן ואסור שזה יקרה".

בהתבטאות אחרת אמר גנץ בדברים שנשא ביום עיון במכללת עמק יזרעאל "אני חושב שמה שקורה לנו בחודשים האחרונים, מבחינת היכולת של הצבא למלא אחר החלטות ממשלת ישראל - זה יותר מסוכן מכל רקטה שתעוף. חלק מאיתנו אינו מקפיד לקבל את סמכות ממשלת ישראל ביחס לפעולות הצבא".

ראשי יש"ע ראו בחומרה את דבריו. דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג אמר בתגובה: "דברי ההסתה הפרועה של בני גנץ מסוכנים יותר מפעילות הימין ורקטת החיזבאללה גם יחד. לצערי אנחנו עדים להסתה מערכתית כנגד ציבור המתיישבים שהתחילה ב"לשבור להם את העצמות" המשיכה ב"לקצץ להם את הידיים" והשיא היום בפנינה של האלוף גנץ". 

אלוף בני גנץ נולד בשנת 1959 בישראל והתגייס בשנת 1977 לחטיבת הצנחנים. בשנת 1979 סיים קורס קצינים ושירת כמפקד מחלקה ומפקד פלוגה בצנחנים. בשנת 1987 מונה למפקד גדוד "אפעה" בחטיבת הצנחנים. בשנת 1989 מונה למפקד יחידת "שלדג" בחיל-האוויר. בשנת 1992 מונה למפקד חטיבת מילואים בצנחנים. בשנת 1994 מונה למפקד חטיבת יהודה באוגדת יהודה ושומרון. בשנת 1995 מונה למפקד חטיבת הצנחנים. בשנת 1997 יצא ללימודים אקדמאים בארה"ב. בשנת 1998 מונה למפקד אוגדת מילואים בפיקוד הצפון. בשנת 1999 מונה למפקד יחידת הקישור ללבנון. בשנת 2000 מונה למפקד אוגדת יהודה ושומרון. בשנת 2002 מונה למפקד פיקוד צפון. בשנת 2005 מונה למפקד זרוע היבשה.  בשנת 2007 מונה לנספח הגנה בארצות הברית.אלוף גנץ הינו בוגר המכללה לפיקוד ומטה, והמכללה לביטחון לאומי, בעל תואר ראשון בהיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ותואר שני במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ובעל תואר שני נוסף באוניברסיטת NDU בארה"ב, בניהול משאבים לאומיים.