ח"כ שאמה
ח"כ שאמה

חוק הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל אושר הלילה (שני) לקריאה שנייה ושלישית בוועדת משנה לעניין הרפורמה בראשות ח"כ כרמל שאמה. בעוד ההצעה הראשונית של הרפורמה כללה יותר מ-70% משטחי המדינה, קידם ח"כ שאמה הצעה חלופית, לפיה הרפורמה תחול רק על ארבעה אחוזים משטחי המדינה, המהווים כמיליון דונם.

בחוק שאושר בוצעו שינויים רבים לפיהם יוענקו זכויות קניה שוות ליחידות המגורים והעסקים במושבים ובקיבוצים, בדומה לדירות מגורים עירוניות. זאת, בניגוד לנוסח המקורי, שבו נקבע כי קרקע חקלאית או שימוש בה למטרות אחרות לא ייכללו ברפורמה.

בנושא זה ציין ח"כ שאמה כי מדובר בהישג גדול להתיישבות הכפרית, "נעשה צדק עם החקלאים כפי שהתחייבתי אחינו החקלאים לא נותרו בנים חורגים למדינה, זכויותיהם בקרקע נקנו בהרבה דם יזע ודמעות", אמר. 

שינוי נוסף בחוק שיזם ח"כ שאמה מעניק מעמד למשרד להגנת הסביבה ולארגונים הירוקים במוסדות רשות המקרקעין שתחליף את מנהל מקרקעי ישראל. החוק קובע כי נציג המשרד יהיה חבר במועצת הרשות ונציג הירוקים יהיה נוכח בישיבותיה במעמד של משקיף. כמו כן נקבע בחוק שתוקם "קרן ירוקה" לקידום הגנת הסביבה שתתוקצב ב-1% מהכנסות הרשות אך לא פחות מ-50 מיליון שקל בשנה.  ח"כ שאמה "אם נפזר את עשן המאבק הפוליטי שאפף את אישור הרפורמה, ניתן לראות בבירור את יתרונותיה, ראשית בהפיכת אזרחי המדינה לבעלים מלאים של דירותיהם ועסקיהם והסרת חסם ראשי מפני ייעול וצמיחת שוק הנדל"ן והמשק. יתרון נוסף הוא הקמת רשות מקרקעין, שתתמקצע ותתמקד בשיווק קרקעות ביעילות לפי צרכי המשק במהירות ובגמישות הנדרשת כדי להבטיח מחירי דיור הוגנים ואיזון בין ביקוש להיצע".

לדבריו, לא מדובר באם כל ההפרטות אלא ברפורמה לטובת האזרחים שבה כמעט כל אזרח ייהנה ממנה באופן מיידי: מאות אלפי בעלי הדירות והבתים שיהפכו לבעלים אמיתיים של נכסיהם, וזוגות צעירים שייהנו מדיור זול יותר. "מי שמנסה לצייר מכירה סיטונית של חטיבות קרקע לכרישי נדל"ן טועה ומטעה. לרפורמה אין כל השפעה על היכולת או הרצון של בעלי הון לרכוש ולאגור קרקעות", אמר.

ח"כ שאמה מדגיש כי הרפורמה אינה פוגעת בערכי הציונות או בערכי היהדות. ציונות אינה נמדדת בבעלות מדינת הציונים באדמותיה אלא בציונותם של המשתמשים בקרקע, וזאת יש להשיג בחינוך ובעבודת האדמה ולא ברכישתה. ציונות היא ערכים, לא נדל"ן. ההכשר שניתן לרפורמה מבחינה הלכתית מהרב עובדיה יוסף מדבר בעד עצמו." 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו