בלי הסתה. סער
בלי הסתה. סער

חברי 'תא הסטודנטים' של ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי פנה לשר החינוך גדעון סער, בבקשה שיפעל בצורה משמעותית לאי-הישנות מקרים כגון הרצאתו של השייח' ראאד סלאח באוניבסרסיטת חיפה בעתיד.

נזכיר כי השייח' הרצה בפני סטודנטים ערביים באוניברסיטת חיפה, והסית נגד מדינת ישראל כשאמר ש"ערביי ישראל יהיו שאהידים אם היחס אליהם כפי שהוא יימשך. ירושלים ואל-אקצה הם שטחים פלשתיניים וכך יהיו לנצח... לא נשקוט עד שמיליוני הפליטים שגורשו ב- 1948 יחזרו לחיפה לעכו ליפו לגליל ולמשולש".

שר החינוך גדעון סער גינה דבריו של סלאח ואמר "הוא ניצל בביקורו את החופש האקדמי לצורך הסתה נגד ישראל". הנהלת האוניברסיטה טענה כי "אפשרנו לשייח' לשאת דברים בין כותלי המוסד בהיותנו כפופים לחוק. האוניברסיטה מסתייגת מדבריו של השייח' סלאח כפי שהושמעו בעבר גם באוניברסיטאות אחרות אך אין באפשרותה למנוע ממנו להופיע לפני סטודנטים".

כאמור פנו חברי תא הסטודנטים של האיחוד הלאומי לשר, וציינו כי "בהכרזת המדינה מצוין כי מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי ואסור לפגוע בשום אדם אחר על רקע דת גזע ומין. אך נדמה כי אין מי שישמור עלינו מפניהם" (מהערבים). במכתבם הוסיפו כי הם נאלצים לחיות בחשש מפני אותם 'שהידים', כהגדרתו של השייח' סלאח, וכי דבר זה "גורם לנו נזק", כלשונם.

עוד הוסיפו הסטודנטים כי במדינת ישראל "ישנו חוק האוסר להסית נגד מדינת ישראל ואזרחיה אך באוניברסיטאות זה קורה חדשים לבקרים". על המכתב לשר חתמו 19 סטודנטים מ19 מוסדות להשכלה גבוהה שונים ובהם: האוניברסיטאות העברית, חיפה, בן גוריון, בר אילן, אריאל, הפתוחה, מכון לב, מכללת ספיר, מכללת אשקלון, מכון טל ועוד.

עוזרו של השר סער ענה לפונים, כי "ביוזמת השר קיימה המועצה להשכלה גבוהה דיון בנושא ההסתה. בתום הדיון קיבלה המועצה, ברוב של 15 חברים, נמנע אחד וללא מתנגדים, החלה הקוראת למוסדות להשכלה גבוהה להפעיל את שיקול דעתן ולא לאפשר שימוש לרעה בערכי חופש הביטוי והדמוקרטיה להסתה נגד מדינת ישראל, הסתה לגזענות ולאלימות".

עוד אמר סער, כי "המועצה להשכלה גבוהה קבעה עיקרון חשוב שאין לאפשר ניצול חופש הביטוי להסתה, והוא מקווה שפרשת ראאד סלאח לא תחזור על עצמה". בעקבות הדברים שוקדים בימים אלו הסטודנטים, בשיתוף חברי הכנסת של 'האיחוד הלאומי', על הצעת חוק שתענה על הבעיה, ולא תאלץ את האוניברסיטאות לאשר הרצאות של אנשים שמסיתים נגד מדינת ישראל. מספר ח"כים בליכוד כבר הודיעו כי יתמכו בהצעת החוק והם מקווים שהיא תועלה במהרה. אביחי שעובי, שאסף את החתימות, אומר "אנו, חברי ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי, לא ניתן שדברים כאלו יישנו בעתיד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו