נשיא המדינה וילדי כפר עזה
נשיא המדינה וילדי כפר עזהצילום: יוסף אבי יאיר אנגל

נשיא המדינה, שמעון פרס, ביקר היום (ד') בקיבוץ כפר עזה שבמועצה האזורית שער הנגב, כאות הזדהות עם תושבי עוטף עזה. את פניו של הנשיא קיבלו ילדי הקיבוץ שנצבו בטור ארוך, מחזיקים ומנופפים בדגלי המדינה וקוראים בקצב אחיד "ברוך הבא נשיא המדינה".

לערוץ 7 סיפר אחד מהם, רותם פלד בן ה-5: "לא הייתי מסוגל לישון בלילה מהתרגשות, כל הזמן חשבתי על הנשיא, איך הוא נראה ואני שמח לראות אותו".

הנשיא פרס, בירך על שתי החלות שהגיש לו הרב האזורי, ולקהל הרחב אמר: "הגעתי היום להצדיע לכל אחד ואחד מכם ולכולכם יחד. עברתם תקופה נוראה, אחד החברים היקרים ביותר, ג'ימי קדושים ז"ל שילם בחייו. בנוסף, אתם עברתם ועוברים, קשיים כלכליים. אני בטוח שלכם ולכל העם ישנה הרגשה שהעמידה הייתה עמידה של גבורה וכבוד למדינה ולאנשיה".

הנשיא הוסיף כי הוא בא לשמוע מה התוכניות לעתיד והיכן אפשר לעזור.

ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר ציין כי "כאן במקום הזה, לפני כ-14 חודשים, ידענו ימים קשים, שעות קשות מנשוא, כאשר הטרור הפלסטינאי היכה ללא רחם וללא התרעה באזרחים שבוודאי חפים מפשע ושוחרי שלום ואיים לרסק קהילה שלווה וחזקה".

עוד הוסיף שוסטר כי "היום אנו נמצאים במצב אחר", וכשהוא פונה לנשיא פרס, הדגיש שוסטר: "ראית היום את חיוכם של הילדים, את ההורים השמחים והגאים, שיש בהם את התקווה והנחישות לחיות פה עד שיגיע השלום".

מאוחר יותר, נשיא המדינה ביקר בביתם של משפ' קדושים ששכלו לפני כשנתיים את אבי המשפחה, ג'ימי, כתוצאה מפגיעה ישירה של פצמ"ר בביתם. הנשיא שוחח עם אשתו אנה ועם שלושת ילדיה. לעורץ 7 מסרה אנה: "התרגשנו לראות את הנשיא למרות שפגשנו אותו כמה פעמים, גם הפעם, הוא שוחח איתנו שיחה לבבית, פשוטה ועממית בגובה העיניים, זה היה קצר וקולע כמו שציפינו, חשוב למשפחה לשמור על פרופורציה ופרטיות וזה ענה לציפיות".

מאוחר יותר, נפגש הנשיא עם הנהלת הקיבוץ ושמע מהם על המצב הכלכלי והחברתי והקשיים שהם עברו, נוכח המצב הביטחוני. בין השאר, הדגישו בפני פרס, כי החובות שהצטברו, הם בסך של כ-40 מיליון ש"ח, כמו כן דרשו שישובם יוכר כישוב בקו עימות.

במהלך הביקור, נדרש הנשיא ע"י כתב ערוץ 7 להגיב לזיכויו מאשמת הריגה של החקלאי שי דרומי, כפי שהחליט הבוקר בית המשפט המחוזי בבאר שבע, "המשפט הוא משפט ואני חושב שזה משפט צדק וצריך לכבד את זה", אמר הנשיא.

שי דרומי זוכה מהריגה