קונספירציה?
קונספירציה?

העולם המדעי מציין היום את יום השנה הארבעים לנחיתה על הירח, אירוע שעורר סביבו לא מעט קונספירציות ולפיהן האמריקאים כלל לא נחתו על הירח ומדובר בצילומים פיקטיביים שצולמו על אדמת כדור הארץ ולא על הירח.

ביומן ערוץ 7 מספר עורך אתר 'הידען', אבי בליזובסקי, על השאלות שהתעוררו כשלושים שנה אחרי הנחיתה על הירח.

השאלה הראשונה שהתעוררה על ידי חובבי הקונספירציה היה היעדרם של כוכבים בשמי הירח "למרות שמדובר בשעות בוקר וניתן היה לראות את השמש אך בהעדר אטמוספרה היינו צריכים לראות כוכבים", אומר בליזובסקי ומסביר שהתמקדות המצלמות בקרקע הירח שכן שם עיקר ההתרחשות הובילה לחשיפה קצרה של המצלמה ולכן לא נקלטו בה אורות הכוכבים. בליזובסקי סבור שלו הייתה החשיפה ארוכה יותר היא הייתה קולטת גם את אורות הכוכבים שברקע.

שאלה נוספת היא שאלת הדגל שלכאורה לא אמור היה להתנופף בתנאי חוסר החמצן שבירח. בליזובסקי משיב וקובע כי אמנם אין חמצן אך אין גם חיכוך בחלל הירח ולכן הדגל נותר באופן בו הונח כאשר הוא פרוס כעומד באוויר. 

כמו כן נטען שהצל המצולם של האסטרונאוט אינו תואם את כיווני התאורה. בליזובסקי אינו מקבל גם את השאלה הזו וקובע כי "הכיוונים והזוויות מבלבלים מאוד בהיות הירח קטן בהרבה מכדור הארץ", ועל כן קיימת טעות בניתוח כיווני האור שביצעו אותם קונספירטורים.

בדבריו הוא מציין כי "אחד הגורמים להפצת הקונספירציה היה רשת פוקס שפיצה על הפשלה שלהם ועשו תכנית יפה על הנחיתה על הירח".