הרב שרלו: בית הכנסת לא שייך רק לגברים

בדברים מפתיעים אומר הרב יובל שרלו כי נשים יכולות לומר דבר תורה בבית הכנסת וכי בהוצאת ספר תורה צריך לעבור בעזרת נשים.

אורנית עצר , א' באב תשס"ט

ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב יובל שרלו, התייחס למעמד הנשים בבתי הכנסת וקרא לרבני הציונות הדתית לשבת יחד ולנסח כללים אחידים לשילוב נשים בתפילה בבית הכנסת שיחייבו את בתי הכנסת של הציונות הדתית.

"זו חוצפה לטעון שמגמות הנשים הן רפורמיסטיות. זהו פטרוניזם שאין לו בסיס של טענה, דרך ארץ ולא מוסר לטעון שטענות הנשים באות מתוך פמיניזם. זה מדויק באותה מידה כמו הטענה שהגברים מתנגדים לכך בגלל שהם שוביניסטים", כך אמר היום הרב יובל שרלו, מראשי רבני 'צהר', במסגרת סדרת ימי עיון בנושא בתי כנסת שהתקיים בביה"ס ליהדות במרכז האקדמי הירושלמי במכון לנדר. 

שיעורו של הרב שרלו התייחס למעמד הנשים בבתי הכנסת. הרב אמר כי הוא מציג את הדברים שלדעתו הן לכתחילה. לדבריו, "למרות שבציבור הדתי לאומי יש תנועות נוער שונות, ומפלגות שונות בית הכנסת נשאר אחד. אם אנחנו רוצים שכך זה יישאר עלינו לנסח כללים שיחייבו ויהיו מקובלים על כולם".

הרב שרלו ציין מספר כללי יסוד שעל פיהם יש לפסוק, לדוגמא: בית הכנסת הוא מוסד השייך לציבור כולו ולא רק לגברים אלא גם לנשים. מתוקף כך מחויבות גם הנשים לבית הכנסת ולא להגיע רק כשמתחשק אלא מתוך מחויבות.   בהליך הפסיקה אסור שהשפה תהיה של 'דרישות' הנשים ו'היענות' הגברים אלא הסתכלות על צורכי הציבור והקהילה.

הרב שרלו הציג את העקרונות שצריכים לחול כפי שהוא רואה אותם לכתחילה: "את בית הכנסת צריך לשפץ ולחלק את השטח בצורה שווה יותר בין הגברים לנשים. הנשים צריכות לחוש את בית הכנסת מבחינת מראה וקול לא פחות מגבר. צריך גם לדאוג שתנאי הישיבה כמו כיסאות נוחים וכו' יהיו שווים לגברים ולנשים. צריכה להיות מחיצה כדין אך המחיצה צריכה להיות מפרדת ולא כזאת שלא ניתן יהיה לראות את הנשים על ידי הגברים. המחיצה חייבת לאפשר לנשים לראות ולשמוע ולאפשר לנשים להיות חלק מתפילת הציבור. אישה צריכה להיות בוועד בית הכנסת ואפילו יו"ר הוועד. לא מוצא בזה שום בעיה. לדעתי זו לא שררה זה עונש".

הרב שרלו ציין כי לדעתו בהוצאת והכנסת ספר התורה אפשר שספר התורה יעבור גם בעזרת הנשים וכן שנשים יכולות לרקוד עם ספר תורה בשמחת תורה, "בכל התשובות שעוסקות בשאלה זו, חד משמעית אין בסיס הלכתי לאסור על נשים לרקוד עם ספר תורה משעה שהתרנו לנשים נידות להיכנס לבית הכנסת. מהרגע שהוחלט לא לפסוק על פי הקבלה בעניין הזה והיא הוצאה מהדיון ההלכתי,  ניתן להתיר להן גם לרקוד עם ספר התורה".

עוד אמר כי "אין מניעה הלכתית שאישה תגיד דברי תורה בבית הכנסת. להיפך רצוי לעודד שהשיח התורני לא יהיה נחלת הגברים בלבד. גברים שהדבר מפריע להם יוכלו לצאת. הכוונה היא רק לאחר התפילה ולא במהלכה. ההלכה לא מכירה במנייני נשים ועל כן לא יתקיימו מנייני נשים בבית הכנסת.  עליית נשים לתורה במניין גברים זו חריגה מאוד חדה מדיני ישראל והיא אסורה".
 
הרב שרלו התנגד במיוחד לדרך פסיקה הנשענת על הטיעון של ''מדרון חלקלק'', "זהו טיעון מאוד בעייתי. הוא בעצם אומר שהסוגיה שמועלית היא צודקת וטובה אבל בגלל החשש ממה שיהיה בעתיד אני פוגע במציאות עכשיו. להערכתי חששות יתר בנושאים אלו יובילו את הציבור שלנו למציאות כזו שאותה אפילו השמרנים לא יכולים לדמיין".

המושב בו השתתף הרב שרלו הוקדש לעילוי נשמתו של פרופ' משה ארנד שהיה דיקן ביה"ס ליהדות במכון לנדר ונפטר השנה.

 למעונינים:טלפון: 0527609620        0508684112