ביילין
ביילין
נמשכות היוזמות הבינלאומיות לקדם אפשרות של הידברות בין ישראל לפלסטינים, כולל עם נציגי חמאס. גורם פלסטיני בכיר חושף (העיתון אל-שורוק, 23 ביולי 2009), כי בסוף החודש תיערך בז'נבה ועידה בה ישתתפו אישים פלסטינים מארגון פתח ותנועת חמאס וכן אישים ישראלים. בין המשתתפים אחמד יוסוף, המשמש יועץ מיוחד לראש ממשלת חמאס איסמאעיל הניה ויוסי ביילין לשעבר מנהיג מפלגת מרצ ושר המשפטים הישראלי הנמנה על יוזמי תהליך אוסלו. 

הכנס ייערך ביוזמתה של שוויץ הנתמכת ע"י מדינות נוספות באירופה ומטרתו להחיות מחדש את תהליך השלום. באי הכנס יידרשו בסיומו לפרסם המלצות באשר לדרכים להביא לחידוש תהליך השלום והמכאניזם לכך. בשיחה עם העיתון אמר אחמד יוסוף, כי הוא קיבל לאחרונה הזמנות רבות ממדינות אירופאיות, ובהן נורבגיה, גרמניה ובריטניה, אך בגלל סגירת מעבר רפיח נמנע ממנו ליטול חלק באירועים אליהם הוזמן. 

איבראהים סלאח, ראש ההתאחדות הפדראלית האסלאמית הבינלאומית, אישר כי גורמים אירופאים פועלים לערוך כינוסי שלום פנים – פלסטיניים ובין ישראל לפלסטינים בין היתר על מנת להחיות את יוזמת ז'נבה. לדבריו, לאחרונה נעשה ניסיון לכנס באוסלו ועידה דומה לזו שהסתיימה ביוזמת ז'נבה, ואולם חמאס דחה את ההזמנה בטיעון שאינו מוכן ליטול חלק באירוע בו משתתפים בעלי אזרחות ישראלית או ישראלים המייצגים את הממשלה. 

שוויץ ארחה לא מכבר משלחת של בכירי חמאס ובראשם מחמוד –זהאר, מראשי הנהגת הארגון. שר החוץ של שוויץ, קלמי-רי, נימקה השבוע את הצעד הזה באומרה, כי "חמאס הוא שחקן חשוב בסכסוך במזרח התיכון ולא ניתן להתעלם ממנו". גם בבריטניה נשמעים קולות בחוגים פוליטיים הקוראים להידבר עם חמאס כגורם פוליטי לגיטימי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו