חמאס
חמאספלאש 90

חמאס דחה את כל ההצעות לאפשר לאנשי פתח לצאת מעזה כדי להשתתף בוועידה, בתמורה לשחרור מקצת אנשיו הכלואים ביו"ש. עם זאת, מסתבר שהעמדה בחמאס אינה אחידה.

היום התברר כי נתגלע ויכוח בחמאס על אישור יציאתם של אנשי פת"ח מעזה לוועידת התנועה בבית לחם. אנשי הזרוע הצבאית בראשות אחמד אל-ג'עברי שוללים מתן היתר יציאה כל עוד אנשי חמאס עצורים בידי הרש"פ ביו"ש, אולם אנשי ההנהגה הפוליטית מסתפקים בהתחייבות של הרש"פ – לה ערבה סוריה - לשחרור עצורים בתום הוועידה.

אתר הפת"ח דיווח כי אל-ג'עברי איים על ראש ממשלת חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, כי "אם יהיה צורך נירה באנשי הפת"ח שאמורים להשתתף בוועידה".

ובתוך כך בכיר פת"ח וחבר המועצה אבראהים אבו אל נג'א, חזר היום לרצועת עזה והצהיר כי הוא לא מוכן להשתתף בוועדת פת"ח בהעדר חברי ופעילי התנועה שחמאס מנעה את יציאתם מעזה .

"לא אשתתף בוועידת פת"ח אם חברי הוועדה הנמצאים בעזה לא יגיעו" – אמר. הוא הוסיף כי הוא מצפה מחברי הוועדה מרצועת עזה שנמצאים כעת בבית לחם לנקוט עמדה זהה ולא להשתתף בוועידה".

בשיחה טלפונית אמר אבו נג'א כי חזר לרצועה דרך מעבר ארז והוא נמצא בביתו. בתשובה לשאלה בקשר להתייחסות אנשי חמאס אמר כי ערכו חיפוש רגיל ונתנו  לו לעבור כרגיל .

למה המאבק המזויין מופיע במצע?בתוך כך, בעל טור ביומון הרש"פ "אל-איאם", מחמד יארי, המשמש גם כחוקר במכון מחקר בוושינגטון, הסתייג במאמר בעיתונו מן התקנון הפנימי של הפת"ח ומתוכניתה המדינית, שיוצגו בוועידה.

יארי טען כי בפרק הראשון בתקנון הפנימי של הפת"ח – 'עקרונות, מטרות ושיטה' –  יש לבדוק מחדש 28 סעיפים וספק אם בדיקה כזו תותירם על כנם. "האם באמת המטרה של הפת"ח היא 'שחרור מלא של פלשתין וחיסול מדינת הכיבוש הציונית מבחינה כלכלית, מדינית, צבאית ותרבותית'? האם דרכה של הפת"ח היא 'מהפיכה עממית מזוינת כדרך הכרחית יחידה לשחרור פלשתין'? האם המאבק המזוין הוא עדיין 'אסטרטגיה ולא טקטיקה'? ואיך מיישבים את ההתנגדות לכל הפתרונות המדיניים המוצעים כחלופה לחיסול הישות הציונית הכובשת בפלשתין עם הקריאה של הפלשתינים כיום לעולם ליישם את החלטות האו"ם הרלוונטיות לסכסוך עם ישראל? במה שונים הדברים הללו מן האמנה של חמאס ועל מה כל המאבק הזה עם החמאס, אם המטרות והאמצעים חופפים. כיצד כל זה מתיישב עם קבלת הפיתרון של שתי מדינות לשני עמים, עם היוזמה הערבית לשלום ועם המו"מ כולו.

יאע'י מתח ביקורת השארת הסעיפים בתקנון הפנימי הקוראים להדק את הקשרים עם המדינות המתנגדות לציונים ולאימפריאליסטים והקוראים לדחיית החלטות האו"ם ולחיסול ישראל באמצעות מהפכה עממית מזוינת בטענה שתנועת הפת"ח כבר עברה את השלב הזה. לטענתו, "השארת הסעיפים הללו בתקנון הפנימי אינה מייצגת את אמונת הפת"ח ולא את פעילותה המדינית היום-יומית בשטח. 'האימפריאליזם' [ארה"ב] המוזכר בתקנון מסר לפני כמה ימים לרש"פ 200 מיליון דולר כדי לשלם את המשכורות של 'הלוחמים' האמורים לחסל את הזרוע ההולמת של ארה"ב באיזור [כלומר ישראל]. והפלשתינים אף הודו לו על כך. 'האימפריאליזם' הוא זה המפקח על אימון מנגנוני הביטחון 'שינהלו את מלחמתו של העם לטווח ארוך'.

"יש הבדל בין ליצנות והונאה מדינית לבין אמונות מדיניות. תנועת הפת"ח צריכה לצאת ממעגל הליצנות וההונאה העצמית ולהתמקד באמונתה המדינית כפי שהיא מוצהרת ומיושמת בכל יום" – קובע יארי במאמרו.