עזה
עזה
הטענות על מצור ישראלי הדוק וחונק על רצועת עזה מתבררות כבלתי מדויקות. שלטונות מצרים הגובלת ברצועת עזה הותירו את מעבר רפיח פתוח זה היום הרביעי ברציפות ומתחילת השבוע עברו 6,130 פלסטינים. ע"פ מקורות פלסטינים ביום הראשון עברו בו 2,780 פלסטינים, מהם 1,910 מרצועת עזה, ביום השני 1,800 איש מהם 890 מרצועת עזה וביום השלישי 1,550 איש מהם 1,000 מרצועת עזה. את הרצועה יצאו דרך מעבר רפיח 650 חולים ופצועים ו- 200 פלסטינים לא קיבלו אישור השלטונות המצריים להיכנס לתחומה. 

ערב פתיחת מעבר רפיח השבוע מסר דובר משרד הפנים של ממשלת חמאס, כי המספר הכולל של תושבי רצועת עזה הגישו בקשות לצאת למצרים עולה על יותר מ- 7,000 איש, מהם כאלף חולים והשאר סטודנטים ובעלי דרכונים זרים. על פי נתונים אלה והשוואתם למספר העוברים במעבר רפיח השבוע ניתן ללמוד, כי מצרים מאפשרת דה פקטו גבול פתוח בינה לבין רצועת עזה, והדבר בא לידי ביטוי גם בייבוא העצום של סחורות מצריות לרצועה. היקף הסחר העובר ברובו דרך המנהרות עומד על 635 מיליון דולר בשנה והוא כולל מוצרים שונים החל ממזון, עבור דרך מוצרי חשמל וכלה בדלק וחומרי בניין.  

הייבוא דרך המנהרות ממשיך לגבות קורבנות הנפש. השבוע דווח על מותם של ארבעה פועלים פלסטינים האחד כתוצאה של התחשמלות ושלושה אחרים בשל קריסת מנהרה. מספר ההרוגים במנהרות עומד עד עתה על 112 (ו-40 מתחילת השנה הנוכחית). על פי הערכות פלסטיניות בגבול רפיח ומצרים פועלות בין 500 ל- 800 מנהרות המפוקחות באופן רשמי ע"י ממשלת חמאס, אשר ככל הידוע נהנית מהרווחים.