סודני בדרום
סודני בדרום פלאש 90

תושבי ערד יקיימו הערב (שני) הפגנה במחאה על נוהל "חדרה גדרה" שמביא סודנים רבים להשתקע בעיר. המפגינים יקראו ליישום תיקון נוהל "חדרה גדרה" עוד לפני תחילת שנת הלימודים.

"יישום התיקון הנדרש משמעותו "חלוקת הנטל" באירוח השוהים מסודאן בערד ובארץ על כל המשתמע מכך. בין היתר פיקוח מיידי על העסקתם הבלתי מבוקרת בבתי המלון בים המלח", נמסר.

המארגנים מסבירים כי בעקבות  ישום נוהל "גדרה חדרה" וגירושם מאילת הצטברו בערד בשנתיים האחרונות כ 1300 נתינים סודאנים ואריטראים המוגדרים על ידי המדינה כמסתנני עבודה. בערד יש רק כ 45 פליטים מדרפור.

מספרם בערד הקטנה מהווה כבר כ 5% מהאוכלוסיה והעומס על העיר ומנגנוניה ועל תושביה בלתי נסבל ועומד בפני התמוטטות. בין היתר: תפיסת כל הדירות הזולות, תפישת 400 מקומות עבודה שעבדו בהם עולים ובדואים מהפזורה של ערד, אלימות גואה בעיר ומקרים רבים של שיכורים סודנים המסתובבים ברחובות וחצרות הבתים בעיקר בלילות.

מטה המאבק למען ערד בראשותו של אליעזר בר שדה מטפל בנושא גדרה חדרה מיום היוולדו ואף יזם את בג"ץ "גדרה חדרה" והציף את הנושא במשרדי הממשלה ובוועדות הכנסת השונות. לאחרונה יצאו גם תושבי ערד לשלב המחאה הציבורית שכללה הפגנות, עצרות מחאה, אסיפות תושבים, פניות לבתי המלון למעסיקים חברות כוח אדם ולמשכירי הבתים.

"אנו מברכים את שר הפנים על תיקון נוהל חדרה גדרה", אומרים אנשי מטה המאבק בערד, "אך  עם זאת לא די בכך. המצב בערד לא יכול להישאר כמות שהוא. יתר על כן המצב יחמיר באם ערד תאפשר קליטה נוספת של שוהים כי בים המלח מעדיפים להעסיק אותם והקהילה הזו בערד גדלה ואף מקיימת חיי חברה ופולחן דתי והוקמו כנסיות בעיר.  בימים אלה מוחתמת עצומה של תושבים  הקוראת לממשלה להוציא את המסתננים הרבים מהעיר".