מחבלי החמאס
מחבלי החמאסצילום: פלאש 90

חמאס ממשיך לאותת על נכונותו לעלות על המסלול המדיני ולפתוח בדיאלוג עם המערב שאינו עומד בסתירה לעקרונות היסוד הפלסטיניים.

יוסף ריזקה, יועצו הפוליטי של ראש ממשלת חמאס ובעבר שר ההסברה בבמשלתו, אמר היום (חמישי) כי תנועת חמאס מוכנה לדון באופן חיובי בתוכנית שלום אותה מתעתד נשיא ארה"ב ברק אובמה לקדם בתקופה הקרובה, ובתנאי שתכיר בזכויות של הפלסטינים. "אם היא תכלול את המינימום של הזכויות הפלסטיניות (נסיגה מלאה ושיבת הפליטים) ייתכן שנבחן אותה בחיוב", אמר.

המאמץ הדיפלומטי של חמאס לפרוץ את הדרך למערב נמשך בכל הכיוונים. לפני כשבוע אמר מחמוד אל-זהאר לאחר פגישתו בקהיר עם מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא, כי חמאס אינו שולל השתתפות בועידת שלום בינלאומית למזרח התיכון אם זו תבטיח את דרישות המינימום של הפלסטינים.

לדבריו, "אם תהיה הכנה של כל פרט (לועידה), התמונה תהיה ברורה והיא תידון קודם ובפועל היא תוכל להביא למימוש דרישות המינימום, אנו (בחמאס) נבחן את הנוסח (של מצע הועידה) והמכאניזם שלה", אמר אל-זהאר והדגיש, כי השאלה איננה ההשתתפות של חמאס בוועידה או ההיעדרות ממנה, אלא אם הוועידה תוכל להשיג את התוצאות שחמאס מייחל להן.

בראיון לעיתון "אל-ווטן" הקטרי שיתפרסם ביום ראשון הקרוב ושעיקריו מצוטטים ע"י סוכנות הידיעות הצרפתית, 12 באוגוסט 2009אמר מנהיג חמאס ח'אלד משעל, כי "חמאס מוכן לשיתוף פעולה עם ארה"ב וכל מאמץ בינלאומי שייחלץ את העם הפלסטיני מהכיבוש", אך בה בעת הדגיש, כי לא יסכים להיענות לתנאי הקוורטט (הכרה בישראל, התנערות מהטרור) או לכל תנאים מוקדמים שיציב המערב להידברות עם חמאס.

מסר דומה הביע לא מכבר אחמד יוסוף, יועצו המדיני של ראש ממשלת חמאס איסמאעיל הניה, שהביע בראיון ל"אקונומיסט" (30 ביולי, 2009) נכונות להשתלב בתהליך המדיני. יוסוף אמר בעניין זה בין היתר את הדברים הבאים: "אנו [בתנועת חמאס] מבטאים היבטים שונים של גמישות בנושא זה... הסוגיה איננה [נוגעת ל] זכות הקיום של ישראל, אנו יודעים ש[מדינת] ישראל קיימת, אין כאן עניין של הכרה [בישראל... הם [הישראלים] מוליכים שולל את הקהילה הבינלאומית בטענה שחמאס אינו מכיר בישראל... אנו אף הצענו הפסקת אש לעשר עד עשרים שנה על מנת לבנות יחסי אמון וליצור אווירה טובה יותר... אמנת חמאס איננה מסמך חשוב. איננו עושים בה שימוש, ולכן מדוע שנשנה אותה אם מעולם לא עשינו בה שימוש?".