בית הכנסת הגדול
בית הכנסת הגדול
בית הכנסת הגדול בירושלים חגג לאחרונה 27 שנה להיווסדו. "יום ההולדת" התקיים בשבת פרשת עקב בו נטלו חלק החזן הראשי של בית הכנסת, חיים אדלר שאירח את אחיינו, החזן העולמי איצ´ה מאיר הלפגוט. כמו כן התארחה בבי"כ מקהלת יובל בניצוחו של מרדכי סובל בנוסף למקהלת ירושלים בניצוחו של אלי יפה - המקהלה הקבועה של בית הכנסת הגדול.  בשבת השתתף גם רבה של תל אביב יפו, הרב ישראל מאיר לאו. ערוץ 7 שוחח עם אחד ממנהלי בית הכנסת זלי יפה.

מתי הוקם בית הכנסת?

בית הכנסת הוקם ב-טו' באב תשמ"ב, הרעיון להקים את בית הכנסת היה של הרב הראשי לארץ ישראל, הרב קוק זצ"ל. הרב קוק התלונן במכתב שכתב כי כשהוא עומד על ההר מסביב לירושלים הוא יכול היה להבחין בצריחי המסגדים בצלבים שניתן לראותם מהנוף אבל הוא לא היה יכול לזהות שום מומנטום יהודי. הוא אמר ירושלים צריכה בית כנסת גדול. את המכתב הזה הביא מישהו לאבא שלי ז"ל ב-1968 והתשובה של אבי הייתה אם הרב הראשי רוצה בית כנסת גדול הוא יקבל אותו. הוא היה המייסד היחיד או שהיו נוספים?

לא, לרעיון היו שותפים השר חיים משה שפירא ז"ל ד"ר זרח ורהפטיג ז"ל אנשים שעמדו בקשר מתמיד עם היכל שלמה בירושלים. והאיש שנכנס בסערה לרעיון הזה היה אייזק אולסון ז"ל בעת ההיא החל כבר במבצע של בניית 50 בתי כנסת ומועדוני נוער בא"י.

כלומר החזון מאחורי הקמת בית הכנסת היה סממן יהודי מובהק בי-ם?

זה הייתה סיבה אחת, היה ויכוח גדול עם ראש העיר בירושלים, טדי קולק, שחשב שהעיר איננה זקוקה לבית כנסת גדול, בוודאי לא במקום הזה - ברחביה שבעצם מתחילה להידרדר מבני נוער ומדור צעיר, הנחה שהוכחה כלא נכונה. טדי קולק חשב שבית כנסת כזה אף פעם לא יהיה מלא, לא ניתן יהיה לזמן לשם אנשים שיבואו משכונות אחרות, כל ההנחות יסוד האלו הוכחו כלא נכונות. הייתה חשיבה לבנות אותו בעיר העתיקה, פה באמת חששנו שאנשים לא ירצו ללכת יותר מדי עד העיר העתיקה אבל אני מוכרח לומר לך שאנשים באים ממרחקים גדולים כמו מגילה וגם מרמות.  

מה מיוחד ב-27 שנים - שהחלטתם לחגוג?

הראיון נולד בישיבה שנערכה במשרדו של שלמה גרופמן שהוא יושב ראש עמותת יובל בת"א והוא הציעה לערוך איזה שהיא שבת מיוחדת לבית הכנסת ו"התירוץ" היה שאנחנו נכנסים לשנת ה-"כח"- 28 של בי"כ וזה יהיה נכון לעשות את זה. 

השבת הייתה שבת חזנות נרחבת ולכך לא רק מקהלת בי"כ התכוננה לשבת המיוחדת, אלא גם הציבור הרחב שחלקו הגיע במיוחד לשבת בירושלים, כשהם מתאכסנים במלונות הסמוכים לבית הכנסת, שהיו אם איני טועה, בתפוסה מלאה כבר שבועיים מראש.

כמה מקומות ישיבה יש בבי"כ?

יש קצת למעלה מ1600 מקומות ישיבה, ולדאבון הלב אני אומר שלא כל הציבור יכל להיכנס לבי"כ, לא בישיבה ולא בעמידה, ובצער הינו צריכים בשלב מסוים למנוע את כניסתם של אנשים לבי"כ פשוט מסיבות ביטחוניות, אי אפשר היה להצטופף יותר מדי.הציבור החזיק מעמד, האורחים החזיקו מעמד, כפי שאמרתי בפנים זו הייתה חוויה מחשמלת, מי שעמד ליד ארון הקודש או הנשים שעמדו בעזרת הנשים והביטו על עזרת ישראל עומד בצפיפות מכול גווני הקשת, חרדים ושאינם חרדים ובין החרדים חסידים וליטאים, זו הייתה חוויה בלתי רגילה רק לראות את המחזה הזה.