האקבי בביקור הזדהות עם העקורים

המושל והסנאטור מייק האקבי במוזיאון גוש קטיף: באתי בשם הדמוקרטיה וחופש האדם. זכותם של תושבי ישראל לבחור היכן לחיות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט באב תשס"ט

המושל והמועמד האמריקני לנשיאות בארה"ב מייק האקבי סייר הבוקר (ד') במוזיאון גוש קטיף בירושלים, והדליק נר לזכר "קדושי קטיף". "באתי בשם הדמוקרטיה, החירות וחופש האדם. זכותו של כל אדם לבחור היכן יחיה ויבנה את ביתו, היכן יעבוד ולאיזה בית ספר ישלח את ילדיו. ודאי שזכות העם היהודי לחיות בחירות בארצו".

במהלך סיורו שמע האקבי מפי תושבי גוש קטיף לשעבר את סיפורם האישי. אל הביקור הצטרף סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, איוב קרא, אשר פנה להאקבי בהתרגשות בשם העדה הדרוזית להצטרף למאמצים לחיזוק עמידתה של ישראל ואחיזת העם היהודי בארצו. "שנינו לא יהודים, אך שנינו מבקשים לחזק את העם היהודי מבחוץ. בשם התורה הדרוזית אני קורא: אסור לגרש יהודים! אני מבקש ממר האקבי להעביר את המסר הזה לממשל בארצות הברית. את הגירוש בגוש קטיף לא נשכח ולא נסלח. עכשיו מבקשת ישראל למסור את הכפר רג'ר ולפגוע שוב בזכויות אדם ובחוק הגולן".

אל הסיור התלווה גם חבר בית הנבחרים האמריקני, דב הייקינד.

את פני המבקרים קיבלו אנשי צוות המוזיאון, שלמה ווסרטייל, מראשוני חקלאי גני טל, ומייסד המוזיאון, איש חב"ד הרב שלום דב וולפא.

במהלך הסיור במוזיאון גוש קטיף קיבלו המבקרים סקירה היסטורית על סיפורה של ההתיישבות היהודית בחבל עזה מאז תקופת החשמונאים, מפי תושבת גני טל, רבקה גולדשמידט, וצפו בתערוכה המתעדת את 35 שנות ההתיישבות החקלאית בגוש קטיף, ועקירתה.

האקבי צפה בהתרגשות רבה בסרטי התיעוד בהם נעקרים תושבי הישוב נוה דקלים מבית הכנסת המרכזי בגוש קטיף. "לא ראינו את התמונות האלו מעולם" אמר. "חשוב שנדע מה קרה בגוש קטיף". האקבי ביקש מצוות המוזיאון לקבל לידיו עותק של הסרטים. "אני לא ציוני. אני ריאליסט. אני אוהב החירות, אוהב החופש, אוהב זכויות האדם והדמוקטיה. לא יתכן שאזרח אמריקאי יקבל הוראות בארצו היכן לחיות והיכן לא. זה הרעיון של חירות: זכותו של אדם לבחור איך והיכן לחיות. ודאי שלא יתכן לומר לעם היהודי בארצו לא לבנות ולא לחיות", אמר.

בסיום ביקורו, הדליק האקבי נר זיכרון ל-24 הקהילות היהודיות שנעקרו בגוש קטיף ובצפון השומרון, מול קיר הזיכרון ל"קדושי קטיף" - חללי צה"ל ופעולות הטרור בגוש קטיף. מול מנורת בית הכנסת נצרים קיבל האקבי מצוות המוזיאון תבליט מתכת של האומן אהרן שבו, "שאלו שלום ירושלים".