"לבנון" זכה בפרס הסרט הטוב ביותר

סרטו של הבמאי הישראלי שמואל מעוז זכה הערב (מוצ"ש) בתואר הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים בוונציה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ג באלול תשס"ט

הסרט "לבנון" בבימויו של שמואל מעוז, זכה הערב בפרס "אריה הזהב" בקטגוריה הסרט הטוב בפסטיבל הסרטים בוונציה שמתקיים מדי שנה באיטליה. זו הפעם הראשונה שסרט ישראלי זוכה בפרס המכובד, זכיה שמגיעה לאחר חמש שנים בהן לא השתתף אף סרט ישראלי בתחרות של פסטיבל הקולנוע השני בחשיבותו בעולם.

הסרט, שבו משתתפים אושרי כהן, מיכאל מושונוב ודודו טסה, מתאר את חוויותיו של צוות טנק בזמן מלחמת לבנון הראשונה. מעוז, שלחם במלחמת לבנון הראשונה אמר הערב בהתרגשות "מאז המלחמה ההיא חשבתי שלא אוכל לבכות יותר, אבל הנה הדמעות חוזרות. זאת התרגשות אדירה".

שרת התרבות והספורט ברכה את יוצרי הסרט "לבנון" על הזכייה בפסטיבל ונציה, "זהו יום גדול לתעשיית הקולנוע הישראלי שמוכיח שוב ושוב שהתרבות הישראלית היא השגרירה הטובה ביותר של המדינה. במהלך הפסטיבל בוונציה, צפיתי בסרט האישי והאנושי הזה שעוסק בקונפליקטים הקיימים בכל מלחמה באשר היא. זהו מקור לגאווה שדווקא סרט המציג את צה"ל כצבא המתמודד עם דילמות מוסריות וערכיות, זוכה בתואר הבינלאומי והיוקרתי הזה".

בקרן הקולנוע הישראלי נכתב כי הסרט לבנון הוא סיפור אמיתי. המאורעות המתוארים בתסריט התרחשו ביוני 1982, במהלך היום הראשון למלחמת לבנון. טנק בודד מסופח למחלקת צנחנים שנשלחת לסרוק ישוב עירוני עוין. חיל האוויר כבר הפציץ אותו, צריך להכנס ולדווח שלא נשאר שם כלום.

פשוט וקל. מכסימום שלוש שעות... אבל העסק מתחיל להסתבך. המשימה הפשוטה, לכאורה, מאבדת שליטה, והופכת לסיוט מצמרר. צנחנים נהרגים. אזרחים נהרגים. כאוס של הרג איום ומיותר. בהמשך יתברר שכל המשימה היא מלכודת מוות. טעות נוראית. ה"כוח" הפגוע נותר לכוד במרכז העיר ההרוסה, מוקף בקומנדו סורי שסוגר עליו מכל הכיוונים, ונחלץ, בקושי, בעזרתם של שכירי חרב מפוקפקים שעסוקים בחיסולי חשבונות פנימיים.

עוד נכתב כי "הסיפור לכשעצמו חושף מחדל צבאי איום, מנתץ מיתוסים שצה"ל מתהדר בקיומם ושואל שאלות מוסריות נוקבות - ולכן, מטבע הדברים, מדובר בסרט פוליטי שיעורר עניין ציבורי. אבל מעבר לסיפור עצמו, לערכו הפוליטי ולמסריו הנלווים, לבנון הוא סרט אישי. סרט על ילד בן-20 שלא היה מעורב מעולם במעשה אלים, ומצא את עצמו הורג אנשים. סרט על מצב של אדם בודד ששורד מול סכנת מוות מוחשית - מצב שבו הקונפליקט בין האינסטינקט הקיומי למיימד האנושי יוצר דרמה אנושית קשה לעיכול".