למה נגנזו התמונות הראשונות?

תלמידי ישיבת מעלה חבר אשר היו עדים להתרסקות מטוסו של אסף רמון ז"ל, ויתרו על אלפי שקלים שהציעו כלי התקשורת תמורת התמונות.

תגיות: אסף רמון
עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה באלול תשס"ט

הישיבה הקטנה הציונית "מעלה חבר" ממוקמת בדרום הר חברון במרחק של 1200 מ' ממקום ההתרסקות של מטוסו של סרן אסף רמון ז"ל. כאשר התלמידים שהיו בהפסקה שמעו את הפיצוץ, הם יצאו החוצה והתחילו לצלם את מקום האירוע ואת פטריית העשן ולאחר מכן את כוחות הביטחון שהגיעו למקום.
 
לאחר זמן קצר, הגיעו לישיבה עיתונאים מכלי תקשורת רבים אשר שמעו כי יש בידי התלמידים תמונות ראשונות מהאירוע הם הציעו לתלמידים עבור התמונות אלפי שקלים.כאשר פרטי האירוע התבררו ונודע לתלמידים כי באירוע נהרג טייס חיל האוויר, החליטו התלמידים כי הם לא מעוניינים למכור את התמונות על מנת לא לפגוע בכבוד המת וכבוד המשפחה.
 
מיד לאחר קבלת הדיווחים הראשונים, הרב כינס את תלמידי הישיבה  והסביר כי כאשר מתעסקים כאן עם מוות של אדם, צריך להיזהר לא לפעול בצורה לא מוסרית. הוא הדגיש כי יש חשיבות לפעול לעילוי נשמתו של ההרוג.
 
נהוראי חדד אשר צילם מספר תמונות הסביר כי לאחר שהבין שחייל נהרג, הוא ויתר על הסכום שהציעו לו תמורת צילומיו: "אני לא מוכן להרוויח מסיטואציה כל כך דרמטית. מדובר בחיי אדם, בחייל שנהרג, ואני לא מעוניין לעשות כסף על חשבון אירוע זה". באותו ערב, תלמידי הישיבה למדו לעילוי נשמתו של אסף רמון, וניתן היה להרגיש בבית המדרש את אווירת כובד הראש והרצינות של התלמידים לאור המקרה הטרגי.
 
היום, התלמידים מסרו את תמונות האירוע לכוחות הביטחון אשר הגיעו לישיבה על מנת לקבל  עדויות מהתלמידים. בנוסף לכך, הרב הראשי לצה"ל הרב רונצקי ביקר את תלמידי הישיבה, ונתן להם שיחה על חשיבות של לימוד התורה כבסיס למצוינות בצבא. לאחר ששמע על מעשי התלמידים שסירבו למכור את התמונות, הוא שיבח אותם ובירך על כך שפעלו במוסריות.
 
ישיבת מעלה חבר מיסודה של ישיבת שבי חברון, הינה ישיבה קטנה לאומית, הוקמה בשנת תשנ"ד במעלה חבר, ושמה לה למטרה לחולל מהפך בחינוך הדתי לאומי, על ידי התרכזותם של בני נעורים בעולמה של תורה וחינוך למנהיגות תורנית.
 
בישיבה כ-60 תלמידים, ובראשה עומד הרב עמיחי חזן, מבוגרי ישיבת שבי חברון.