הפגזה בעזה. ארכיון
הפגזה בעזה. ארכיוןפלאש 90

ועדת החקירה של האו"ם לבדיקת פעולות ישראל במהלך מבצע "עופרת יצוקה" פרסמה אחר הצהריים (שלישי) את הדו"ח, לפיו מצאה ראיות לכך שישראל ביצעה פשעי מלחמה ברצועת עזה.

חברי הוועדה, בראשה עמד השופט ריצ'ארד גולדסטון, הציגו אחר הצהריים את הדו"ח שחיברו בתדרוך לעיתונאים באו"ם והמליצו להעביר את הממצאים לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה. הם ציינו כי להערכתם, ישראל ביצעה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי בכל הנוגע לזכויות אדם.

מרבית הדו"ח עסק בפעולות ישראל, אולם חברי הועדה ציינו כי גם חמאס ביצע פשעי מלחמה והתייחסו גם לחטיפת שליט. הועדה קבעה כימאחר והחייל השבוי גלעד שליט משתייך לצה"ל ונלכד במהלך חדירה של האויב לתוך שטח ישראל, "הוא במעמד של שבוי מלחמה בהתאם לאמנת ז'נבה, ולפיכך יש להגן עליו, לטפל בו באופן אנושי ולאפשר לו קשר עם העולם החיצון".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לדו"ח, כי "ישראל חשה כי לא תוכל לשתף פעולה עם המשלחת לאיסוף מידע בראשות השופט גולדסטון, משום שהמנדט שניתן לה היה חד צדדי באופן מפורש, והתעלם מאלפי התקפות הטילים של החמאס נגד אזרחים בדרום ישראל, אשר הפכו את המבצע בעזה להכרחי".עוד נמסר כי "הן המנדט למשלחת והן ההחלטה שהביאה לכינונה קבעו מראש את תוצאת החקירה, העניקו לגיטימיות לארגון הטרור חמאס והתעלמו מהאסטרטגיה המכוונת של חמאס, שניצל אזרחים פלסטינים כמחסה לביצוע התקפות טרור". 

מנגד קוראים ארגוני זכויות האדם בישראל לממשלת ישראל להתייחס לתוכן הדו"ח בכובד ראש ולא לשלול את ממצאיו והלגיטימיות שלו מלכתחילה.

"כבר עתה ברור כי ממצאי הדו"ח, שנכתב לאחר איסוף מידע וגביית עדויות מנפגעים פלסטיניים וישראליים, מצטרפים לשורה ארוכה של דיווחים המצביעים על כך שפעולות ישראל במהלך הלחימה ברצועת עזה, כמו גם של חמאס, הפרו את דיני הלחימה ודיני זכויות האדם. ארגוני זכויות האדם בישראל סבורים כי על מדינת ישראל לקיים חקירה עצמאית ובלתי תלויה לבירור חשדות אלו, ולשתף פעולה עם מנגנון ניטור בינלאומי שיבטיח את עצמאותה של החקירה ואת יישום מסקנותיה", נאמר בהודעת הארגונים.