משרד השיכון הספרדי ביטל את השתתפות המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון בשלב הגמר של תחרות בינלאומית בין פקולטות לארכיטקטורה.

מנכ"ל תחרות "קרב 10 סולארי" 2010, סרחיו וגה, מסר כי האוניברסיטה ממוקמת בשטח הכבוש בגדה המערבית, כלשונו ועל כן ממשלת ספרד מחויבת לכבד את ההסכם הבינלאומי תחת המסגרת של האיחוד האירופאי והאו"ם, בהתייחס לאזור הגיאוגרפי הזה.

במרכז האוניברסיטאי אריאל אמרו בתגובה לידיעה "המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון דוחה בשאט נפש את ההודעה החד-צדדית שהתקבלה אצלנו ממשרד השיכון הספרדי בערב ראש השנה, על ביטול השתתפותנו בשלב הגמר של תחרות "דקטלון 2010". ביטול זה הוא יוזמת ארגון "הארכיטקטים למען צדק לפלשתינאים". תחרות הדקטלון האירופאית נערכת בין פקולטות לארכיטקטורה באוניברסיטאות המובילות באירופה ובארצות הברית. מטרת התחרות: תכנון ובנייה של "בית ירוק", המספק את צרכי האנרגיה של עצמו", נמסר.

"המרכז האוניברסיטאי אריאל עלה לשלב הגמר של התחרות הבינלאומית, ביחד עם 20 אוניברסיטאות מובילות בעולם, לאחר שנתיים של פעילות משותפת עם הנהלת הדקטלון וממשלת ספרד. ככזה, זכינו במענק של 100 אלף יורו מטעם מארגני התחרות, להעמדת בית לדוגמה (של 75 מ"ר), בשלב התחרות הסופי במדריד, בירת ספרד, ביוני 2010.

מדובר בהחלטה אנטי-אקדמית, הפוגעת בכ- 10,000 סטודנטים הלומדים במרכז האוניברסיטאי, וביניהם כ- 500 הסטודנטים הערבים הלומדים במוסד, ובפרט בסטודנטים היהודים והערבים הלומדים בבית הספר לארכיטקטורה, הוא ביטוי למאבק הפוליטי הלא-לגיטימי המנוגד לחוק הבינלאומי ולאמנות הבינלאומיות בדבר החופש האקדמי המופר בצורה בוטה וחד-צדדית בהחלטה זו של ממשלת ספרד".

עוד נמסר כי יוזמי החרם, "הוועדה הפלשתינאית הלאומית לחרם אקדמי" (BNC), המברכת כמובן על החלטה חד-צדדית זו, מציינים כי "החרם יוגבר ויימשך על מדינת ישראל ומוסדותיה, כולל כל האוניברסיטאות בישראל, עד אשר יסתיים הכיבוש וישראל תאפשר את מימוש זכות השיבה של הפליטים הפלשתינאים לבתיהם המקוריים". המרכז האונ' אריאל, בשיתוף עם משרד החוץ וארגון האוניברסיטאיות נגד החרם האקדמי, יפעל בכל האמצעים לחיסול תופעה זו, המנוגדת לכל אמות מידה של חופש מדעי ואקדמי, לשון התגובה.

במרכז האקדמי מציינים כי פרופ' פסקל רולט, דיקנית בית הספר הגבוה לארכיטקטורה, גרנובל, צרפת, כתבה "אינני מסכימה להחלטה הספרדית מכיוון שפעילות אוניברסיטת אריאל מכוונת למצוינות אקדמית למען השלום. קבלו את מירב תמיכתי במצב קשה זה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו