נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' רבקה כרמי, מתריעה נגד החלטת הממשלה בדבר "עידוד חיילים משוחררים לרכישת הכלה גבוהה" שהתקבלה בימים אלה, הפוגעת קשות לא רק באוניברסיטה, אלא בנגב, בתושביה ובעתידו של האזור. "החלטה זו לא תחול על אוניברסיטת בן גוריון בנגב", נכתב בהודעת מזכיר הממשלה.

במכתבים ששגרה לסילבן שלום, ממלא מקום ראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל ולגדעון סער, שר החינוך, קוראת להם,  לפעול לאלתר לשינוי ההחלטה השגויה והפוגעת הזאת. וכך כותבת פרופ' כרמי, בין היתר: "במקום לחזק את הנגב ולעודד, בכל דרך אפשרית, צעירים לבוא ולהישאר באזור עם סיום לימודיהם, ממשלת ישראל מקבלת החלטות הנוגעות לבאר שבע ולנגב שהן בחזקת 'מס שפתיים' בלבד. לא פחות מההחלטה עצמה- אנו מופתעים מדברי ההסבר שנוספו אליה על ידי יועץ ראש הממשלה לתקשורת.

פרופ' כרמי מציינת במכתבה כי מקומם במיוחד הנימוק, לפיו ממילא "אוניברסיטת בן-גוריון נחשבת למוסד אטרקטיבי לסטודנטים", לפיכך אין הצדקה לעודד את המועמדים שרוצים ללמוד בה. לדבריה, החשש "כי מתן הטבה לאוניברסיטת בן-גוריון ישפיע על מערכת השיקולים של הסטודנטים בעת בחירתם במוסד להשכלה גבוהה באופן כזה שעלול ליצור עיוות אקדמי", מקומם עוד יותר. "אדרבא ואדרבא, ענינה של ממשלת ישראל צריך להיות ביצירת  'עיוות' אקדמי לטובת הנגב מתוך תקווה שככל שירבו בו הסטודנטים, כך יגבר הסיכוי ליישובו על ידי בוגרי האוניברסיטה. אין כל רע ב'הפלייה' לטובת מטרה לאומית חשובה זו", מדגישה פרופ' כרמי. 

נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון מתארת מציאות לפיה לאורך השנים הרבו מנהיגי וקברניטי המדינה לדבר על פיתוח הנגב והפרחת המדבר כערך ציוני וחברתי מן המעלה הראשונה. אולם המילים הגבוהות, לא הצליחו באמת להפוך את הנגב למקום פופולארי להתיישבות, מקום אליו שואפים ורוצים צעירים להגיע במטרה לתקוע יתד ולבנות בית. בזמן שערים רבות בישראל הפכו למקומות שבהם אנשים חולמים לגור, העיר באר שבע, בירת הנגב, משוועת לתושבים. מחירי הדירות ממשיכים לצנוח ורק מעטים מבוגרי האוניברסיטה לא עוזבים עם סיום לימודיהם למרכז. באר שבע והנגב היו ונשארו חזון שמימושו מוטל על כתפי המנהיגות המקומית, לעתים למרות כל הסיכויים. 

פרופ' כרמי אף מזכירה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז לפני הבחירות האחרונות בעת ביקורו בבאר שבע, כי אם יבחר יפעל לחזק את הנגב ויישוביו. כזכור, בחודש יולי השנה (2009), קיימה הממשלה בראשותו, את ישיבתה השבועית בבאר שבע. בהחלטת הממשלה, כפי שצוטטה בעיתונות, נאמר כי "צעד זה, שמטרתו לחזק את הנגב ואת בירתו, מעביר מסר שהממשלה הנוכחית מחויבת לפתח ולחזק את האזור, המהווה 60% משטחה של מדינת ישראל".

"אין ספק, כי גם אתה, אדוני ממלא מקום ראש הממשלה והשר הממונה על פיתוח הנגב והגליל, מר סילבן שלום, וגם אתה, שר החינוך מר גדעון סער, מודעים לפער הגדול בין הדיבור לבין המעשה שמציגה החלטת הממשלה הנדונה. אוניברסיטת בן-גוריון היא אכן מוסד אקדמי מצוין ואטרקטיבי, אבל יש צורך להמשיך ולחזקה ביתר שאת בהיותה מנוף וחוד חנית לפיתוחו של הנגב, תפקיד לאומי  דוגמתו אין לאף אוניברסיטה אחרת בארץ.אני קוראת לכם, מכובדי,  לפעול לאלתר לשינוי  ההחלטה השגויה והפוגעת הזאת", דברי פרופ' כרמי . 

באוניברסיטה מציינים כי החלטת הממשלה מעוררת תסיסה גם בקרב הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון ויו"ר אגודת הסטודנטים, עמית קציר, שיגר אף הוא מכתב נזעם בנושא זה אל ציבור הסטודנטים, אשר בו הוא מדגיש כי האגודה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת לאפשר לכל צעירי ישראל המבקשים לרכוש השכלה מצוינת על פי בחירתם, ללמוד באוניברסיטה.

משרד ראש הממשלה מסר בתגובה לאוניברסיטה: כפי שמופיע גם בהסבר המובא בהחלטת הממשלה, מאחר שאוניברסיטת בן גוריון הינה האוניברסיטה היחידה באזורי הסיוע המוגדרים בהחלטה, מתן הטבה לאוניברסיטה זו בלבד תביא לפגיעה בשוויון בינה ובין אוניברסיטאות אחרות בארץ. בנוסף, אוניברסיטת בן גוריון נחשבת למוסד אטרקטיבי לסטודנטים, כפי שניתן ללמוד, בין היתר, מהעובדה שלומדים בו למעלה מ-16,000 סטודנטים בשנה, בעוד שהמספר המקסימאלי של הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה אחרים שבאזורי הסיוע עומד על כ-8000 סטודנטים. כלומר, למוסד זה כוח משיכה משמעותי גם ללא ההטבה הנדונה במסגרת החלטה זו.

זאת בשונה מיתר המוסדות הרלוונטיים להחלטה. בנוסף, קיים חשש כי מתן הטבה לאוניברסיטת בן גוריון ישפיע על מערכת השיקולים של הסטודנטים בעת בחירתם במוסד להשכלה גבוהה באופן כזה שעלול ליצור עיוות אקדמי. במסגרת השיקולים האמורים ומגבלת התקציב למימון ההטבה, בחרה הממשלה לתת את ההטבות למוסדות הזקוקים לה יותר במטרה לחזק אותם, את האזורים הללו ואת האוכלוסייה המתגוררת בהם.   

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו