ההורים השכולים:
הורים שכולים: בג"ץ סוגר בפנינו את הדלת

בג"ץ דחה הערב את עתירת ההורים השכולים נגד שחרור המחבלות מחר, "מדובר בהחלטה בעלת אופי מדיני מובהק".

תגיות: קלטת שליט
עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בתשרי תש"ע

ממתינה בכליון עיניים. בייניש
ממתינה בכליון עיניים. בייניש
פלאש 90

שופטות בג"ץ, הנשיאה דורית בייניש, מרים נאות ואסתר חיות דחו הערב (חמישי) את עתירת ההורים השכולים נגד שחרור המחבלות מחר.

"לאחר שעיינו בטענות העותרת הגענו למסקנה כי דין העתירה להידחות על הסף. ההחלטה בדבר שחרור האסירות והעצירות היא החלטה בעלת אופי מדיני מובהק הנתונה לסמכותה ולשיקול דעתה של הממשלה. בהחלטות כגון דא, בהן מעורבות סוגיות ביטחוניות ומדיניות מן המעלה הראשונה, נתון לממשלה שיקול דעת רחב וכלל נקוט הוא בידי בית משפט זה לנהוג ריסון בהפעלת ביקורת שיפוטית לגביהן", נכתב.

"אסונם וכאבם של בני משפחות נפגעי הטרור גדול הוא. העותרים זכאים שקריאתם ומחאתם תשמע. אך ההחלטה על העיסקה ועל שחרורם במסגרתה של אסירים ועצירים הכלואים בישראל, נתקבלה על ידי ממשלת ישראל אשר נושא הסכמים עם גורמי חוץ, כמו העיסקה, נתון לסמכותה. החלטתה זו של הממשלה נושאת בעיקרה אופי מדיני, וכפי שנקבע לא אחת בעבר, בית משפט זה לא יידרש, ככלל, להחלטות בעלות אופי מדיני של הממשלה, לרבות, כפי שנקבע במפורש, החלטות בעניין הסכמים על שחרור אסירים ועצורים".

הורים שכולים זעמו על החלטת הבג"צ לדחות את עתירתם. יוסי צור אב שכול שבנו נרצח בפגוע התאבדות בקו 37 אמר
"לאט לאט נסגרות דלתות בית הדין הגבוה לצדק בפני נפגעי הטרור. הפתח נשאר פתוח רק לעתירות הפלסטינים בהן גם משפחות המחבלים הפלסטינים וארגוניהם. שופטי הבג"צ מעוניינים כנראה להיפגש עימנו (עם המשפחות השכולות) רק פעם אחת בשנה בטקס בהר הרצל -שם יופרחו בפנינו הצהרות סרק על היד הארוכה שתשיג את המחבלים בעוד היד האחרת ממהרת לשחררם בגיבוי וחתימת שופטי הבגץ שהוכיחו היום למשפחות השכול שהמשחק מכור מראש, בג"ץ אישר במו ידיו כי החלטות בית המשפט בישראל שוות כקליפת השום וכי אסירים הנשפטים בבית דין יכולים להיות בטוחים כי ענשיהם לא יצאו אל הפועל"
 
ד"ר אריה בכרך ראש פורום הורים שכולים באלמגור שאיבד את בנו בואדי קלט "אני מאוכזבים מאד מהחלטת הבג"ץ. גם בעבר נדחו עתירות שלנו לגבי שחרור מחבלים והדבר גרם למרחץ דמים. מחבלים ששוחררו למרות עתירתנו באשור הבג"ץ בבער חזרו לטרור . ויש בידינו רשימה שמית של 180 שנרצחו על ידי מחבלים משוחררים ואנו תוהים אם השופטים בירושלים יכולו לטעון ידינו לא שפכו את הדם הזה".