"ישראל - היחידה שמפסידה מהעסקה"

ד"ר בועז גנור: ישראל כבר עשתה טעויות רבות באסטרגיית המו"מ, "אנחנו מכניסים את עצמנו למצבים לא פשוטים".

בני טוקר , י"ג בתשרי תש"ע

חמאס
חמאס

העסקה עליה החליט הקבינט המדיני בטחוני לפיה ישראל תשחרר כעשרים מחבלות פלסטיניות תמורת אות חיים מגלעד שליט מעוררת סימני שאלה רבים לגבי המניעים שגרמו לממשלה להענות בחיוב להצעתו של המתווך הגרמני. 

ד"ר בעז גנור, מנהל המכון הבינלאומי למדניות נגד הטרור במרכז הבין תחומי בהרצליה, אמר בראיון לערוץ 7 כי קשה לדעת בשלב הזה האם העסקה הזאת תוביל בסופו של דבר לעסקה הגדולה שתביא לשחרורו של גלעד שליט, "ייתכן שאכן מדובר בצעד ראשון לקראת מעבר לשלב הבא אך מצד שני ייתכן גם שאחרי תקופה ארוכה של דינוים שהסתיימו במבוי סתום החליטו הצדדים לעשות פסק זמן במגעים וללכת לפחות על מין עסקת ביניים כזאת". 

לדבריו ישראל היא היחידה שמפסידה מהעסקה "כנראה היו כאלה שחשבו שעסקת הביניים הזאת חשובה ואמנם שני הצדדים מרויחים ממנה אבל ישראל גם מפסידה. אמנם יש פה רווח אישי של המשפחה ושל הפוליטיקאים שמגלים כאילו כנות ורצינות, אבל לצד זה יש גם נזקים גדולים למדינת ישראל, כי בפעם הראשונה אנחנו משלמים מחיר קונקרטי על אות חיים וזהו תקדים ממש מסוכן, כי ראינו בעבר שהחיזבאללה דרש להחליף אסירים בתמורה לאות חיים וישראל סרבה, והנה עכשיו אנחנו משלמים עבור אות חיים". 

לטענתו ישראל כבר עשתה טעויות רבות באסטרגיית המו"מ, "אנחנו מכניסים את עצמנו למצבים לא פשוטים. בקצב הזה עוד אנחנו עלולים להגיע למצב שהחמאס יחשוב שאפשר לסחוט את ישראל גם בתמורה לגופה ושאפשר חלילה להרוג את גלעד שליט. אמנם חשוב שיש קלטת של גלעד שליט שמוכיחה שהוא בחיים כדי שיהיה לנו עכשיו לאן להתקדם וזה בוודאי מעודד נורא את הגלעד שנמצא בשבי אבל צריך לציין כי זה גם ישרת לחץ ציבורי גדול על מקבלי ההחלטות לוותר על תקדימים נוספים ולהמשיך במדיניות המחוות". 

ד"ר גנור מציין כי אין ספק שהתקשורת ממלאת היום תפקיד חשוב במו"מ על שחרור חטופים והדבר הזה מזיק מאוד, "בעבר הצנזורה הייתה עוצרת דברים שהיום מגיעים ישר לתקשורת בכל מה שקשור למשאים ומתנים כיום הכל דולף מייד ומעמיד את מקבלי ההחלטות בסיטואציות מאוד לא פשוטות".