ברגותי מאיים באינתיפאדה שלישית

אסיר העולם ומנהיג פתח באיו"ש, מרוואן ברגותי, אומר בראיון מכלאו כי הגורמים להתפרצותה של אינתיפאדה שלישית קיימים גם כיום.

תגיות: גלעד שליט
דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תש"ע

מנהיג ארגון פתח באיו"ש, מרוואן ברגותי, המרצה עונש מאסר עולם בגין מעורבות ברצח ישראלים, ערך שוב ראיון עיתונאי מכלאו. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" שפרסמה (4 באוקטובר 2009) את נוסח הראיון מסרה, כי הוא התבצע באמצעות עורך דין שעמד עימו בקשר.

בראיון חזר והדגיש ברגותי את דבקותו של העם הפלסטיני בעקרונות היסוד שלו, בציינו כי "העם הפלסטיני לא יוותר לעולם על זכויותיו... לא תהיה התמקחות על החירות, השיבה והעצמאות" ובמסר לעם הפלסטיני אמר: "אני אומר לעמנו כי ליל הכיבוש יחלוף וכי שמש החירות תפצע גם אם תתעכב מעט". ברגותי נשאל באשר להערכתו את האפשרות לפריצתה של אינתיפאדה שלישית נגד ישראל ועל כך השיב:

"השאלה שצריכה להישאל היא: מדוע פרצה אינתיפאדת אל-אקצה? האם אין זה בגלל קריסת תהליך השלום והגעת המו"מ לדרך ללא מוצא? האם אין הסיבה לכך המשך ההתנחלות וייהוד ירושלים וההתנגדות לשים קץ לכיבוש ולהכיר בזכויות הלאומיות של העם הפלסטיני? ועתה, האם יש שותף ישראלי לשלום? התשובה לא!... ישראל אינה רוצה שלום, אינה חפצה בו ואינה מוכנה להביא לסיום הכיבוש. בהקשר זה האינתיפאדה לא תבוא כתוצאה של החלטה של גורם אחראי זה או מנהיג אחר או ע"י ארגון זה או אחר. האינתיפאדה תיוולד בלידה טבעית מרחם הרצון הקיבוצי של העם הפלסטיני וזה מה שקרה באינתיפאדה הראשונה והשנייה. מה שדרוש היום הוא ליזום התנגדות בדרכי שלום ותנועה עממית המונית למאבק בהתנחלויות שכולם ישתתפו בו כולל המנהיגים.... ברור כי התנאים אשר שבגינם פרצה האינתיפאדה עדיין קיימים".

בהתייחסו לעסקת שליט הנידונה בין ישראל לחמאס אמר ברגותי, כי הוא והאסירים האחרים מייחלים להשלמת המו"מ ותומכים בעמדת חמאס המתעקשת על שחרור כל האסירים ברשימה שהועברה לישראל כתנאי לשחרור החייל הישראלי החטוף גלעד שליט. בנוגע לסוגיה זו אמר מחמוד אל-זהאר, מבכירי חמאס בראיון מיוחד לתחנת הטלוויזיה אל-קודס והמתפרסם באתר האינטרנט של גדודי אל-קסאם, כי המגעים על עסקת שליט ממשיכים, ואולם הפרשה תסתיים ברגע שישראל תגלה כוונות רציניות ותיענה לדרישות הפלסטיניות.