השוטר התוקף הפך לכוכב קולנוע

צופים ב'עג'מי' השתאו לגלות בין גיבוריו שוטר שהורשע בתקיפת מפגין כתום. חשד: השוטר דיווח לביהמ"ש על מצב נפשי קשה בתקופת הצילומים.

תגיות: ערן נעים
שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תש"ע | עודכן: 23:21

השוטר התוקף הפך לכוכב קולנוע-ערוץ 7
ערן נעים

הסרט 'עג'מי' מעורר תשומת לב רבה בארץ ובעולם. הוא זכה בציון לשבח בפסטיבל קאן וכעת הוא צפוי לייצג את הקולנוע הישראלי בהתמודדות על הסרט הזר הטוב ביותר בתחרות האוסקר. זאת לאחר שזכה בפרס אופיר, פרס הקולנוע היוקרתי ביותר בישראל. הסרט זוכה בשבועות האחרונים לביקורות מעולות ממבקרי הקולנוע והעיתונים בארץ, אך את ההתלהבות מצננת ביקורת שנשמעת, לפי שעה באופן שקט יחסית, על אחד מגיבורי הסרט, שוטר שהורשע בתקיפה אלימה של מפגין כתום ובסרט הפך לגיבור קולנוע של ממש.

השוטר המדובר הוא ערן נעים שהורשע בתקיפתו של המפגין ה"כתום" עקיבא ויתקין בהפגנה נגד ההתנתקות. עונשו שעמד על שישה חודשי עבודות שרות, הומר למאסר בפועל לאחר שלא התייצב לעבודות השירות שנגזרו עליו.

נעים הורשע בכך שהחדיר את אצבעותיו לאפו של ויתקין ומשך את ראשו לאחור כשהאצבעות תחובות בתוך האף – כל זאת בהפגנה נגד ההתנתקות בציר ז'בוטינסקי ברמת גן ביוני 2005. התלונה נגד השוטרים הוגשה למח"ש ע"י ארגון זכויות האדם ביש"ע, ועו"ד נדב העצני שפעל מטעם הארגון. בעקבות ההרשעה פוטר מהמשטרה.

הסרט 'עג'מי' מציג את השגרה הקשה ברחובות יפו כאשר הצופה נחשף לחיים שמתחת לפני השטח, החיים האלימים בהם חבורות רחוב, סחר בסמים ואירועים אלימים ביותר הם חלק מהשגרה. לסרט לוהקו תושבי העיר חסרי ניסיון קולנועי קודם כלשהו וקיבלו קורסי משחק מיוחדים לקראת הצילומים.

השוטר לשעבר ערן נעים משחק את דמותו של דנדו' שוטר ששאף להיות "השוטר אזולאי", מין שוטר טוב שמשכין שלום ברחובות השכונה, ואילו כעת הוא מסתובב בניידת שלו וחושב רק איך להציל את המשפחה שלו.

לערוץ 7 נודע כי לאחר שבית המשפט המחוזי דחה את ערעורו של נעים על הרשעתו, הגיש עקיבא ויתקין, בעזרת הארגון תביעת נזיקין נגד 2 השוטרים שפגעו בו (ערן נעים ואלירן אברהם) ואולם, נעים נמנע לאורך תקופה ארוכה מכל התייחסות לכתב התביעה שהוגש נגדו, ולא הגיש כלל כתב הגנה. רק בינואר 2009, לאחר שבית המשפט קצב לו מועד אחרון, שלח ערן נעים פניה נרגשת לבית המשפט, ובה ציין כי הוא נתון בחובות כבדים, ואין באפשרותו לממן עורך דין שיגן עליו לכן ביקש מבית המשפט רשות לוותר על כתב הגנה, ולהגיע לבית המשפט ביום הדיון כדי להגן על עצמו.

"אין באפשרותי לממן יצוג שיאפשר לי הגשת כתב הגנה...אבקש את רשות ביהמ"ש לטעון את טענותי במעמד הדיון שיקבע, ובכך אממש את זכותי להגן על עצמי מחוסר ברירה...", כתב וצירף לבקשה  דו"חות רפואיים של בי"ח לבריאות הנפש גהה מדצמבר 2008 המתייחסים למצבו הנפשי.

לפי דו"חות אלה מדובר באדם "דכאוני עם מחשבות אובדניות" אשר "לפני מספר ימים נעצר על הימורים בלתי חוקיים ובגלל זה עם חוסר מצב רוח גם רצה להתאבד ע"י צינור פליטה במכוניתו..."

אורית סטרוק, יו"ר ארגון זכויות האדם ביש"ע, הארגון שכאמור עמד מאחורי התביעה נגד נעים על תקיפת המפגין, מספרת כי "פנייתו הנרגשת של ערן נעים הביכה את עקיבא ויתקין, שלפתע חש שאולי ערן נעים ראוי לרחמים". לדבריה "דווקא משום כך, התגלית על כיכובו של ערן נעים בסרט 'עג'מי' הכתה את ויתקין בתדהמה. מסתבר שבאותו זמן שערן נעים מציג עצמו כמסכן בפני בית המשפט - הוא היה עסוק בקריירה החדשה שלו כשחקן קולנוע...", היא אומרת.

חדשות ערוץ 7 במעקב אחרי משפטו של נעים וצילום אירוע התקיפה: