פרופ' עדה יונת
פרופ' עדה יונת
הזוכה בפרס נובל לכימיה, הפרופסור עדה יונת. אמרה השבת בראיון לגל"צ כי על ישראל לשחרר את כל המחבלים הכלואים בישראל ללא קשר לגלעד שליט, "לא ברור לי למה אנחנו מחזיקים את המחבלים אצלנו ולא משחררים כל מי שיושב אצלנו, מכלתחילה וללא כל קשר לעסקת שליט".

יונת קוראת לפעול לפתרון המחלוקת עם הפלסטינים, בין השאר על-ידי שחרור האסירים, מה שלטענתה יצמצם את המוטיבציה שלהם לפגוע בישראל ובאזרחיה. "כל מי שיושב בכלא שלנו הוא לא סתם פושע, אלא מחבל והם לא צריכים לשבת אצלנו. אנחנו צריכים לחשוב על הדרכים שלאנשים לא תהיה מוטיבציה ללכת להרוג ולהיהרג".

"יש בידינו לשנות את המצב הזה. כאשר יושב בחור אצלנו מספר שנים בכלא, וסביבו משפחתו וחבריו מתרגזים - כך אנחנו מייצרים מחבלים", אומרת יונת ושוללת את הטענות כי שחרור המחבלים יביא לעלייה בפיגועי הטרור: "גם ללא קשר לאותם אסירים, יש מספיק אנשים חופשיים בצד השני שיכולים לפגע בנו"."אם לא יהיו מחבלים בבתי-הכלא לא יחטפו ישראלים כדי להביא לשיחרורם", אמרה כלת פרס הנובל הטרייה, שלדעתה שיחרור כל המחבלים יביא להפסקת החטיפות, "ברגע שאנחנו מחזיקים במחבלים, הדבר נותן תיאבון לצד השני לבצע חטיפות. ברגע שלא יהיו מחבלים אצלנו לא יהיה מה לשחרר, ולא יהיה להם למה לחטוף".הפרופסור יונת מוסיפה כי אדם לא סתם בוחר ללכת להרוג אנשים, אלא הדבר נובע מתוך מצוקה וחיים ללא מטרה: "האנשים האלה רובם בלי אופק ותקווה, ולכן לא אכפת להם שגם אחרים לא יחיו, ועל הדרך הם קופצים על ההזדמנות שאולי יעלו לשמיים ויקבלו כמה כיבודים. זה לא קורה לאנשים שיש להם חיים ואפשרות לקוות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו