מחקר אנטי חרדי
מחקר אנטי חרדי למצולמים אין קשר לאמור בכתבה

מחקר של מכון סמית שהזמינה עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון טוען כי ל-63% מהציבור היהודי בישראל מפריע שלמפלגות החרדיות השפעה מכרעת בנושאי דת ומדינה. 43% מהציבור אמרו שאם מפלגה תקדם באופן פעיל נושאי חופש דת, הדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו עבורה. רק  13% שאמרו שהדבר יקטין את הסיכוי. 84% מהציבור מתנגדים לפטור משירות צבאי לבחורי הישיבות. 71% מהציבור תומכים בהקטנת המימון הממשלתי לישיבות ומשפחות מרובות ילדים כדי להוציא את הגברים החרדים לשוק העבודה.

תוצאות אלו עולות מהמחקר המכין לפרוייקט מדד הדת והמדינה שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. העמותה העבירה היום את דו"ח המחקר החדשני ל-120 חברי הכנסת. המחקר התבסס על סקר בקרב מדגם גדול במיוחד של 1200 איש מקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת, ולו טעות דגימה של 2.9% בלבד.

מדד הדת והמדינה שיוזמת עמותת חדו"ש ויבצע מכון סמית הוא מחקר דעת קהל מקיף שיערך מדי חצי שנה. המחקר, אומר מנכ"ל חדו"ש עו"ד אורי רגב, שמכהן גם כמנכ"ל האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת יאפשר, לעקוב אחר מגמות, תהליכים ועמדות בנושאי חופש הדת והשוויון בנטל. הוא יהווה כלי חשוב בעבודת קובעי מדיניות, חוקרים ומעצבי דעת קהל.  סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה שחר אילן אמר ש"המחקר מעיד על פער גדול מאד בין רצון הציבור לבין המציאות". בין התוצאות הנוספות:

83% מהציבור היהודי בישראל סבורים שיש לקיים חופש דת ומצפון. 72% מהציבור היהודי מתנגדים למדיניות הנוכחית של הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים של התניית גיור בשמירת שבת וכשרות וביטול גיורים. 80% מהציבור תומכים בביטול או צמצום של קווי ההפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית.

 64% מהציבור היהודי, 92% מהציבור החילוני ו-95% מהעולים מברית המועצות לשעבר תומכים בביטול המונופול האורתודוכסי על הנישואים. 53% מהציבור היהודי  ו-74% מהחילונים (אבל רק 47% מהעולים) תומכים במתן אפשרות לנישואים או ברית זוגיות של זוגות מאותו מין.

רגב אומר ש"הממצאים מוכיחים שרוב הציבור הישראלי סבור שהגיע הזמן לטיפול שורש בנושאי חופש הדת והשוויון בנטל". לדבריו, "המחקר מוכיח שאין לגיטימציה למדיניות הסחר בזכויות הציבור בתחום הדת והמדינה, הציבור אינו משלים עם הפוליטיזציה של הדת על חשבונו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו