בנות השירות הלאומי בפעילות
בנות השירות הלאומי בפעילותאתר אגודת "בת עמי"
יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ זאב אלקין, פנה הבוקר (חמישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר האוצר, יובל שטייניץ בבקשה למצוא באופן מיידי פתרון תקציבי לבעיית השירות הלאומי. זאת בעקבות פגישתו של אלקין הבוקר עם ראשי האגודות השירות הלאומי בישראל.
 
לדברי אלקין, "הליכוד רואה בשירות הלאומי אבן יסוד במחוייבות החברה למדינה ויש לעשות הכל על מנת לאפשר את המשך קיום המפעל המפואר הזה". אלקין התחייב להמשיך ולהיות מעורב אישית בפתרון למשבר כדי להביא לסיומו.


אתמול נערך בכנסת דיון בהצעה לסדר היום שהגישו חברי הכנסת אורי אורבך, ציפי חוטובלי ויעקב כ"ץ (כצל'ה), בעקבות הקיצוץ בתקציבי השירות הלאומי.
 
ח"כ אורבך (הבית היהודי) אמר בפתח דבריו "השירות הלאומי, אחד המפעלים החשובים ביותר במדינת ישראל  עומד בסכנת סגירה כי אין לו כסף. אנשים נוטים בטעות לחשוב שכיוון שמדובר בהתנדבות, אז רצונם הטוב של האנשים והרצון למלא את חובתם כלפי מדינת ישראל, די בכך כדי להחזיק מערכת כל כך גדולה של אלפי, בעיקר בנות אבל גם בשנים האחרונות בנים וגם אזרחים ערבים שמשרתים במסגרות השירות האזרחי".


ח"כ חוטובלי (הליכוד) אמרה בדיון "מה שאבסורד בסיפור הזה הוא שחוסכים כאן 45 מיליון שקל כביכול שלא מעבירים, כשהתועלת והתפוקה של אותם אנשים היא של מאות-מיליונים, מאות-מיליונים של שקלים שנחסכים על ידי אותו מערך התנדבות שבא לבתי החולים, שבא לבתי הספר, שבא לחיילים, שבא לכל אותם אנשים שנזקקים לתרומה אזרחית פשוטה, שמדינת ישראל חוסכת מיליוני שקלים מדי שנה לעניין הזה".


ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) אמר במליאה "מערך השירות הלאומי נמצא על סף קריסה תקציבית, אבל לא רק. זה כ-15 שנה שבנימין נתניהו, ראש הממשלה, משמש כאיש פוליטי מרכזי בחיינו הציבוריים כראש ממשלה, שר אוצר, שר חוץ, ואני רוצה לומר מעל במת הכנסת באחריות, באמירה שאינה משתמעת לשני פנים, שלא היה איש פוליטי שהרע כל כך לציבור הדתי כפי שהרע לנו נתניהו".
 
"עכשיו הוא מניף את ידו הקשה לפגוע במפעל חייו של הציבור הדתי-לאומי בבנות השירות הלאומי", הוסיף כצל'ה.
 
יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, עלה לדוכן המליאה כדי להשיב בשם הממשלה על הצעה לסדר ואמר כי "נוצר עיכוב בהעברה, שאיני יכול להצדיקו, של תקציב המיועד לממן את השירות הלאומי במערכות החינוך. עקב זאת, העמותות המפעילות הודיעו לרה"מ ולי, כשר הממונה על השירות הלאומי, על הפסקת הפעילות החל מ-21.1. הפסקת השירות הלאומי, או אפילו צמצומו, הם בגדר מציאות בלתי נסבלת, וממילא אין להסכים עמה", אמר השר.

"הפסקת השירות הלאומי תפגע בשכבות הכי חלשות של החברה הישראלית,ילדי החינוך המיוחד,נכים,מוגבלים,נוער בסיכון, תושבי הפריפרייה. אלו הם הנהנים העיקריים מהשירותים בהם יש משרתי שירות לאומי. הפסקת השירות הלאומי תפגע גם באלפי צעירים שקיבלו פטור משירות בצה"ל ובחרו להתנדב ולתרום לחברה - יהודים וערבים, דתיים, חילוניים וחרדים".

"מתוקף תפקידי כשר הממונה על השירות אני פועל באופן אישי ואינטנסיבי להבטיח את העברת התקציבים הנדרשים. אני מתכוון לחזק את השירות הלאומי,לעגן אותו בחקיקה מוסדרת ולהבטיח שכל צעיר וצעירה שקיבלו פטור יוכל להתנדב ובכך לחזק את הקשר והמחוייבות של אוכלוסיות שונות למדינת ישראל", אמר השר הרשקוביץ במליאת הכנסת.