מהגרים סודנים. ארכיון
מהגרים סודנים. ארכיון פלאש 90

חברי ועדת הכנסת לבעיית העובדים הזרים בראשות ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), שי חרמש (קדימה), יצחק וקנין (ש"ס), משה מטלון (ישראל ביתנו) וניצן הורוביץ (מרצ) סיירו היום (חמישי) בגבול הדרומי של ישראל כאורחי צה"ל.

חברי הועדה שמעו סקירה מפורטת בנושא ההסתננות ממצרים, מפי תא"ל הראל כנפו, ראש מטה פיקוד דרום, אשר סיפר לח"כים כי "אותם מסתננים מהגרי עבודה מהווים כיום כ-7% מתושבי אילת והם נחשבים כמהגרים בלתי חוקיים. המסתננים פתחו 7 בתי תפילה למוסלמים ונוצרים, 5 מהם באילת ו-2 בערד".

לטענת תא"ל כנפו אחוז הפליטים מבין המסתננים הוא קטן, ולדבריו "הדרך היחידה למנוע מהם את ההסתננות היא הקמת גדר אלקטרונית לאורך הגבול והצבת מכ"מים".

תא"ל הראל כנפו הדגיש בסקירתו, גם את ההשלכות החמורות של נוכחות המסתננים על ביטחון רחובות ושכונות ערי הדרום, "בשכונות שלמות בערי הדרום הילדים פוחדים לצאת לרחובות מאימת אותם מהגרים, בשל הפשיעה הגואה שהם יוצרים".

יו"ר הועדה, ח"כ יעקב כ"ץ, הבהיר כי הדברים ששמע בסיור מחזקים את תמיכתו ברעיון הצבת הגדר לו הוא קורא מזה זמן רב. כצל'ה אף נפגש בנושא זה עם השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, והדגיש כי "רק גדר אלקטרונית בגבול הדרום תעצור את זרם המסתננים ותוכל למנוע את הפגיעה החמורה במאזן החברתי-דמוגרפי במדינה". דברים דומים השמיע כצל'ה גם בפני אנשי לשכת שר הביטחון אהוד ברק ובסיור שנערך היום.

לכתבנו אמר ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), כי "ההסתננות לישראל היא למטרה אחת, להשיג מעמד של פליט, שלפי החוק הבינלאומי אי אפשר לגרשו מהארץ".

"בפני הועדה נמסרו עדויות רבות על כך שהמסתננים מדרפור ומשאר חלקי סודן, שאינם מצויים במצב מלחמה, חוצים את המדבר ומגיעים לכביש הערבה עם פתק באנגלית או בעברית בכיסם בו מצויינת כתובת המגורים של קרובים בת"א, המסתננים עוצרים את המונית הראשונה ומגישים את הפתק לנהג. הבעיה היא אסטרטגית ממעלה ראשונה. בתוך זמן קצר יהיה לנו במדינה עם נוסף", הוסיף כצל'ה.

בסיכום הסיור נמסר מהוועדה, כי "חברי הועדה שמעו בדאגה רבה את הנתונים שנמסרו לה ע"י מפקדי צה"ל הבכירים בגזרה, ועל הסתננותם של כ-20 אלף מהגרי עבודה, וגורמים פליליים ב-3 השנים האחרונות. הועדה רואה בתופעה בעיה אסטרטגית לקיומה העתידי של מדינת ישראל, ולכן קוראת לקברניטי המדינה להתחיל בביצוע מידי של תוכנית "שעון חול" שתוכננה ע"י צה"ל, ואושרה ע"י רוה"מ הקודם אולמרט, הכוללת את כל המרכיבים העשויים למנוע הסתננותם של מהגרי עבודה ופעילות חבלנית עוינת, ומאפשרת להקטין את הבעיה בלמעלה מ- 90 אחוזים".

בסיום הסיור אמר יו"ר הועדה, ח"כ יעקב כץ (כצל'ה), כי תושבי אילת וערד הם הנאלצים להתמודד עם הצפת עריהם באלפי מהגרי עבודה בלתי חוקיים המערערים את יציבות הערים מבחינה ביטחונית וכלכלית, והבטיח לסייע בכל דרישותיהם בנושא.

כץ הוסיף, כי הועדה קוראת לרשויות החוק לאכוף את החוק גם בערים אלו כמו בת"א. עם זאת, דורשת הועדה טיפול הגון במהגרי עבודה, וכי לא יועסקו בתנאי עבדות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו