שנלר: המצב ברבנות דורש תיקון

הועדה לביקורת המדינה בכנסת דנה היום (שני) בדו"ח מבקר המדינה על תפקוד הכשרות והמזון בישראל והתנהלותן של המועצות הדתיות והרבנות הראשית בעניין זה. 

מנהל האגף הבכיר במשרד מבקר המדינה, בנימין צרפתי, קרא בפתח הדיון מתוך דו"ח המבקר: "ריבוי המקרים שהעלה מבקר המדינה ועיסוקם הנוסף של רבני ערים ועובדי מחלקות הכשרות במועצות הדתיות, מעיד לדעתנו שמדובר בתופעה ולא במקרים בודדים ועל הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת לעמוד על היקף התופעה ולעוקרה מהשורש".

הוא ציין עוד "ממצאי הביקורת מצטיירת תמונה עגומה עד כדי פגיעה ממשית בשומרי הכשרות, על המועצות הדתיות, משרד לשירותי דת והרבנות הראשית לפעול לשיפור מערך הפיקוח הכשרות כדי שציבור שומרי הכשרות לא יפגע". 

מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר, אמר בתגובה "עולם הכשרות הוא אחד הנושאים הכואבים ביותר שעליו יש קונצנזוס בכנסת משמאל ומימין - לא יכול להיות שתהיה הונאה בכשרות". 

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) התייחס בדיון לדבריו של נציג מבקר המדינה, "אני אאבק בוועדה למצות את הדין ואת היכולת לתקן את העניין בגלל שמדובר בחילול ה', זה לא עניין פוליטי או מפלגתי, יש פה עניין של כולנו להסדיר את עניין הכשרות - אם אנחנו לא נדאג לכשרות אף אחד לא ידאג". 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה)  סיכם  בתום הדיון "איש לא חולק שהמצב דורש תיקון גדול, אני שמח שכולם מבינים שיש בעיות קשות ויש צורך בתיקון. לא נשאיר את הסוסים ללא גדרות, אנחנו רוצים לגרום שהאוכל והמסעדות תהיינה כשרות, אסור לנו ליצור זילות במערכת הכשרות בישראל, אני מקווה שבמהלך החודשים הקרובים נוביל בזהירות רבה את נושא הכשרות בישראל לחקיקה. לא ניתן לחתול לשמור על השמנת".